reklamı kapat

POPÜLER

HTC Flyer incelemesi

 - Güncelleme: 02 Temmuz 2011 13:47

Tabletler teknoloji dünyası için her geçen gün daha vazgeçilmez hale geliyor. Dizüstü bilgisayarlardan çok daha küçük ve ince olan tabletler, hassas dokunmatik ekranları sayesinde pratik bir kullanım sunuyor. Apple ve Samsung’un ardından markalar birer birer tablet modellerini kullanıcıların beğenisine sunarak pazardaki payını artırmaya çalışıyor. Apple’ın iOS işletim sisteminin en büyük rakibi olan Google Android, tablet piyasasında yaygın bir kullanım alanı buldu. Özünde mobil iletişim cihazları için geliştirilen Android işletim sistemi, 3.0 versiyonuyla güncellendi. Fakat firmalar hala önceki sürümlerle çalışan modelleri piyasaya sunmaya devam ediyor. Bunların sonuncusu HTC Flyer. Kendine has Sense arayüzüyle Windows Mobile işletim sistemini dahi kullanışlı hale getirmeyi başaran firma, her platforma uyarladığı arayüzünü Android üzerinde de aynı şekilde sunuyor. HTC Flyer, 7 inç büyüklüğünde dokunmatik ekrana sahip bir tablet bilgisayar. Flyer aynen Apple’ın son ürünlerindeki gibi metal yekpare bir gövdeye sahip. Bu hem ergonomiyi hem de sağlamlığı artıran bir özellik. Ayrıca elde tutulduğunda verdiği his de daha başarılı. Dokunmatik ekranlı diğer mobil cihazlar ve tabletler gibi gayet sade bir tasarımı var. Sağ yanda bulunan ses kontrol tuşlarının haricinde sadece 3.5 mm standart kulaklık ve microUSB bağlantı noktalarına sahip. Kapasitif dokunmatik teknolojisiyle çalışan ekran 600×1024 piksel çözünürlük sunuyor. Ekran hassasiyeti hem Android işletim sistemi hem de kapasitif teknolojisi sayesinde çok yüksek. Böylece cihazı rahatça kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca rakipleri gibi birden fazla dokunuşu algılayabildiğinden çimdik hareketiyle yakılaşıp uzaklaşma gibi komutları destekliyor.

GÜÇLÜ DONANIM
Flyer tablet çift çekirdekli olmasa da 1.5 GHz hızında tek çekirdekli bir işlemci ve 1 GB kapasiteli RAM bellek ile çalışıyor. Bu donanım bileşenleri ile sunduğu fonksiyonları sorunsuzca kullanmanızı sağlıyor. Hafıza seçenekleri de oldukça zengin. Dahili olarak 16 GB hafıza sunuyor 
ve 32 GB’a kadar microSD kartları kullanabiliyor. 
3G modeli de bulunan Flyer’ın biz sadece Wi-Fi bağlantılı modelini inceledik ve sizlerle paylaşıyoruz. Wi-Fi bağlantısı rakiplerinde olduğu gibi mevcut en hızlı ağlara (802.11b/g/n) bağlanabilme imkanı tanıyor. HTC Flyer ile Wi-Fi bağlantı noktası özelliğini kullanarak mobil internet bağlantısını kablosuz olarak çevredeki cihazlarla paylaşabiliyorsunuz. Flyer, navigasyon anlamında da rakiplerinden geri kalmıyor. Entegre A-GPS ve dijital pusula ile ister haritada konumunuzu belirleyin ister rota takibi yapın. Mobil platformlar arasında Google Haritalar uygulamasını en gelişmiş halde sunan Android işletim sisteminin avantajlarını özellikle bu konuda rahatça hissedebiliyorsunuz. iOS üzerinde dahi sunulmayan birçok harita özelliği Flyer üzerinde mevcut. Mesela iki parmağınızı kullanarak haritayı istediğiniz yönde döndürebiliyorsunuz. Yine sokak görünümü modunda dijital pusula moduna geçerek cihazı hareket ettirmek suretiyle etrafa bakabiliyorsunuz. Yine katmanlar ve içerik de çok 
daha zengin.

ANDROID VE EĞLENCE
HTC Flyer, Android işletim sisteminin 2.3 versiyonu ile çalışıyor. Bu altyapı üzerinde HTC tarafından geliştirilen Sense arayüzü, cihazın kullanımını kolaylaştırdığı gibi grafik anlamında da rakiplerinden farklılaştırıyor. Özellikle hava durumu gibi widget uygulamalarındaki Sense animasyonları gerçekten çok eğlenceli. Standart 3,5 mm stereo jak bağlantısı sayesinde ister favori kulaklığınızı ister evdeki ses sisteminizi müzik dinlemek için kullanabilirsiniz. DivX, XviD desteği sayesinde videoları dönüştürmeye gerek kalmadan cihaza atabilir, Dobly Mobile ve SRS ses geliştirme teknolojileri sayesinde yüksek kaliteli ses ve videonun keyfini sürebilirsiniz. Film ve kitap içeriği için özel uygulamalar da mevcut. Tanıtım videolarını izleyebiliyor, edebiyat klasiklerini ücretsiz okuyabiliyorsunuz. HTC Flyer gerek Android gerek HTC uygulamaları ile popüler sosyal servislere ve Google hizmetlerine kusursuz bir entegrasyon sunuyor. Rehberinizden Facebook güncellemelerine ulaşabilir, yeni Twitter gönderilerinden anında haberdar olabilirsiniz. HTC Flyer üzerinde 5 megapiksel çözünürlük sunan kamera bulunuyor. Kamera ile 720p çözünürlüğünde video çekimi yapabiliyorsunuz. Yaptığınız çekimleri popüler servisler veya basitçe MMS, e-posta üzerinden paylaşabiliyorsunuz. Ayrıca kendi fotoğrafınızı çekmek ve görüntülü görüşme yapmak için ön yüze 1.3 megapiksel çözünürlüğünde ikinci bir kamera eklenmiş. Standart Android kamera uygulamasında diğer platformlarda ekstra bir uygulamayla elde edilebilen bazı efektler standart olarak sunuluyor.

DOKUNMATİK KALEM
HTC Flyer tableti rakiplerinden ayıran en önemli özelliği kapasitif dokunmatik bir kalem ile birlikte gelmesi. Özel ekran kaplaması sayesinde parmağın yanı sıra kalemi de algılayabilen Flyer ile not alma işlemi kusursuz bir kullanışlılıkla sunulmuş. Cihazın arka kısmındaki kaplama malzemelerinden oluşturulan kalem tasarım anlamında tablete gayet uyumlu. Tablet küçük ve ince olduğundan kendi üzerinde bir kalem yuvası bulunmuyor. Kalemi taşıma sorununu cihazla birlikte verilen beyaz deri kılıfa kalemlik yerleştirerek çözmeyi tercih etmişler. iPad 2 modelini gördükten sonra insan keşke mıknatısla tabletin kenarına tutturulabilseymiş diye düşünmeden edemiyor. Flyer’ın üzerinde kalem için özel bir yazılım paketi mevcut. Yatay ve dikey konumda kullanmak üzere ekranın altına denk gelen dokunmatik kontrol tuşları olduğunu söylemiştik. Yine yatay ve dikey konumda sağ altta bulunan özel bir buton daha var. Bu butona sadece kalemle dokunabiliyorsunuz. Dokunduğunuzda ekranın sağ altında iki seçenekli özel bir menü açılıyor. Bu menüden ister not defterine isterseniz de ekran görüntüsü özelliğine geçiş yapabiliyorsunuz. Ekranda web sitesi, galeri veya herhangi bir uygulama açıkken, kısaca istediğiniz zaman ekran görüntüsü alıp üzerine not alıp çizim yapabiliyorsunuz. Ve bu görüntüyü kaydedebiliyor veya anında paylaşabiliyorsunuz. Gerçekten hem eğlenceli hem de çok faydalı bir özellik. Not defteri ise klasik defter görünümünde aşağı doğru sonsuz uzayan güzel bir uygulama. Farklı kalem seçenekleri ile el yazınızı kullanarak yazı yazıp çizim yapabiliyorsunuz. Kalemin üzerinde özel kontrol tuşları var; bunlardan üsttekine basılı tutarak çizim veya yazıları silebiliyorsunuz.

GENEL DEĞERLENDİRME
HTC Flyer sunduğu ekstra özellikleriyle sadece 7 inçlik modeller arasında değil, tüm tablet pazarında özgün ve başarılı bir alternatif. Donanım özelliklerinin yanı sıra HTC’nin gerçekten takdiri hak eden Sense arayüz uygulaması cihaza en az Android kadar güç katıyor. Kolay kullanımı, performansıyla ileri seviye kullanıcılar da dahil hemen herkese hitap ediyor. Android işletim sistemi versiyonu eleştirilebilir. Fakat özellikle Android 3.0’ın henüz çok yeni bir işletim sistemi olması ve Flyer’ın işletim sistemi açısından herhangi bir eksikliği hissedilmemesi sebebiyle bizce HTC Flyer kullanıcılar için tam zamanında satışa sunulan bir tablet olarak değerlendirilebilir.

► Detaylar sayfa 2‘de

İLGİLİ HABERLER