reklamı kapat

POPÜLER

HTC Sensation incelemesi

Belki biraz iddialı bir başlık oldu ama Sensation’ı görüp, inceleme şansınız olursa haklı olduğumuzu göreceksiniz. HTC’nin yakın zamanda ardı ardına gelen akıllı telefonlarının gerçekten çok uzun süre başarılamayanı başardığı (tabii ki Android’in katkısı inkar edilemez) çok açık. “iPhone katili” tabirinin bugüne kadar ne kadar çok yerde kullanıldığı hepimizin malumu. Bugüne kadar bu işi gerçekten en iyi yapanlardan birinin HTC olduğu artık yadsınamayacak bir gerçek. Tek bir eksikle belki; dış görünüm itibarıyla tüm HTC’ler neredeyse birbirinin kopyası. Yalnızca boyutlar değişiyor ve hatlar sertleşiyor. Sensation, 4,3 inç ekrana sahip bir model. Desire, Desire S, Wildfire S gibi modellerinin yanında hantal kalıyor ancak Desire HD veya Incredible S gibilerine kıyasla neredeyse kibar bile sayılabilir. Avucunuza sığamayacak kadar büyük ama geniş ekranında PC’ye ihtiyaç duymadan her türlü işinizi hallederken de fark edeceğiniz gibi aslında ideal bir boyutta. Solda micro USB girişi ve ses ayar tuşları var. Tuş kilidi – açma kapama tuşu ve 3,5 mm kulaklık girişi ise üstte. Ön yüzde fiziksel hiçbir tuş bulunmuyor.

YENİLENMİŞ SENSE
Sensation, Android 2.3 işletim sistemi üzerinde yüklü HTC Sense 3.0 arayüzüyle çalışıyor. Ne kadar kullanıcı dostu olduğunu ve Android’e de kesinlikle çok şey kattığını daha önce de tecrübe ettiğimiz Sense arayüzü, Sensation’da 3.0 versiyonu ile yerini almış. Sense 3.0’da eski versiyondan farklı olarak kilit ekranını çok daha değişik şekillerde kişiselleştirebiliyorsunuz. Nokia’ya ait “Bubbles” uygulamasının benzeri şekilde işleyen bu sistemde halkayı çekerek tuş kilidini açabildiğiniz gibi simgeleri halkanın içine sürükleyerek başka aşamalardan geçmeye gerek kalmadan direkt olarak o uygulamayı da açabiliyorsunuz. Kilit ekranındaki simgeleri kendiniz belirleyebilirsiniz. Yeni “halka”, estetik ve fonksiyonel olmuş. Kilit ekranının tam ortasına saat, hava durumu, sosyal ağlardaki arkadaş güncellemeleri, hisseler ya da fotoğraf albümü konumlandırılabiliyor. Bunların ekranda dümdüz durmadığını da eklemek gerek; hemen hemen hepsinin hoş birer animasyonu var. Hava durumu ekranı başlı başına farklı ve başarılı bir görselliğe sahip. HTC, Sense 3.0 ile yeni hava durumu animasyonları yaratmış. Hava dışarıda gök gürültülü sağanak yağışlı ise bunu tam ekran kara bulutlar, fırtına ve yıldırım videosuyla telefon ekranınıza getirerek dışarıdaki havayı adeta size yaşatıyor.

KOLAY KULLANIM
7 ana ekranı uygulama ve widget’larla donatabilirsiniz. Ana ekranda çimdik hareketi ile tüm sayfaları tek ekranda görüntüleyebiliyorsunuz. Sayfaların sırasını bu şekilde değiştirebilirsiniz. Telefonun menüsü, klasik Android menüsü. Uygulamaları açtığınızda tüm uygulamaları karşınızda görüyorsunuz. Bu menü açıkken ekran üzerinde en altta üç sekme var. Bunları kullanarak ekrana yıldızlı (en sık kullandığınız) uygulamaları ya da sonradan indirdiklerinizi getiriyorsunuz. Android çekmecesi de tüm pratikliği ve basitliğiyle olması gereken yerde duruyor. Hızlıca ulaşmanız gereken ayarlar; Wi-Fi, Bluetooth, mobil şebeke bağlantısı veya GPS açıp kapama işlemleri her an elinizin altında. En sık kullanılan fonksiyonların hemen ulaşılabilen yerlerde konumlandırılmış olması iyi düşünülmüş detaylardan. Ekran 4,3 inç büyüklüğüyle şu sıralar piyasada olan en iyi modellerle yarışıyor. HD video izleyebildiğiniz gibi 8 megapiksellik kamerası ile Full HD video kaydı yapmak mümkün. Otofokus özellikli kameranın çift LED flaşı var. Ön yüzde de VGA kamera var.

UYGULAMALAR NEREDE
Gelelim Android’in bizi en çok üzen tarafına. Android Market’te Türkiye’den sadece ücretsiz uygulamalara ulaşabilmemiz yetmiyormuş gibi geçtiğimiz aylarda Market’e biraz daha kısıtlama gelmesiyle o zamana kadar görebildiğimiz uygulamaları da göremez olduk. Google’la bu iş nasıl çözülecek bilemiyoruz ama koskoca işletim sisteminin tek aksayan tarafı (ülkemiz için) Market’in kısıtlı oluşu. Sense için Twitter ve Facebook, Google Talk, Google Haritalar gibi uygulamalarla yüklü gelen HTC Sensation’ı dilediğimizce donatamadığımız için keyfimiz biraz kaçtı. Bazı çok popüler uygulamaları bulamazken bazılarını bulmak mümkün. Ancak o kadar da umutsuz bir tablo çizmek istemeyiz tabii; Market’te gezindikçe mutlaka işinize yarayacak uygulamalar ve eğlenceli oyunlar da bulabilirsiniz. Bulamadıklarınızı ise uygulamanın yapımcı şirketinin sitesinden ya da varsa o uygulamanın sitesinden indirebilirsiniz. Bunun için uygulama ayarlarına gidip Market dışı uygulamaların yüklenmesiyle alakalı izni vermeniz yeterli.

SON SÖZ
HTC Sensation, HTC’nin en iyi yanlarını bir arada bulabileceğiniz bir akıllı telefon. Hem görsel hem de donanım olarak gayet başarılı ve yüksek performanslı.

► Detaylar sayfa 2‘de