reklamı kapat

POPÜLER

HTC’nin son umudu sanal gerçeklik

HTC son dönemlerde finansal açıdan biraz zor zamanlar geçiriyor. HTC One A9 ile satışlarını biraz yükseltse de 2015’i büyük bir düşüşle kapatan firma ise hala ayakları üstünde durmaya devam ediyor. Bunun sebebi ise firmanın tüm umutlarını sanal gerçeklik gözlüğü Vive’a yüklemiş olması.

Birkaç yıldır tökezleyerek yoluna devam eden HTC, sanal gerçekliğin yükselişiyle finansal açıdan durumunu düzeltebileceğine inanıyor. En azından HTC’nin CEO’su Vera Wang‘in açıklamaları bu yönde. Sanal gerçekliğin oluşturduğu heyecanı çok iyi analiz eden Wang, Vive ile bunu en iyi şekilde yaşatabileceklerini belirtiyor.

HTC’nin bu kadar iddialı olmasında tabii ki sanal gerçeklik cihazını geliştirirken iş birliğine gittiği firmaların da etkisi büyük. Valve ile yapılan akıllıca bir hamle ile PC oyuncularının dikkatini çeken firmanın iş birliği listesinde Lionsgate gibi isimler de bulunuyor. Bu şekilde firma, sanal gerçekliği oyunlardan çok daha fazlası için sunacağını belirtiyor. Ayrıca kullanıcıların aklındaki en büyük soru işareti olan cihazların uzun süreli kullanımlarda mide bulantısına sebep olma sorunu da HTC’ye göre problem değil. Neredeyse gecikmesiz sahne takibi ile bu problemi aştığını iddia eden firma, uzun süreli kullanım seanslarının da kapısını aralıyor. HTC Vive’ı kısa süreli de olsa deneme fırsatı bulduğumuz için bu “neredeyse gecikmesiz sahne takibi” konusunda başarılı olduklarını söyleyebiliriz.

Ancak tabii ki cihazın firmayı gerçekten kurtarıp kurtaramayacağını belirleyecek en önemli faktör elbette fiyatı olacaktır. Oculus Rift ön sipariş alımlarına başlayarak HTC’nin bir adım önüne geçse de 600 dolarlık fiyatı kullanıcıları birazcık korkutmuş durumda. Ancak Vive’ın ekonomik olmasını beklemekse şimdilik pek olası görünmüyor. Vive, HTC için bir Final Fantasy olur mu bilemeyiz ancak 29 Şubat‘ta ön siparişi başlanacak olan cihazın HTC’nin şu an için en iyi kozu olduğu kesin.

İLGİLİ HABERLER