reklamı kapat

POPÜLER

HTC yeni nesil VR gözlüğünü tanıttı

Diğer birçok rakibi gibi HTC’nin sanal gerçek gözlüğü HTC Vive da bir türlü son kullanıcıya ulaşamayan ürünler arasında kalmaya devam ediyor. Ancak Tayvanlı şirket buna rağmen Vive’ın üzerine geliştirdiği yeni bir sanal gözlük tanıttı bile.

CES 2016‘da karşımıza çıkan Vive Pre isimli akıllı gözlük, baz modelin üzerine geliştirilerek daha ergonomik bir kullanım ve daha gelişmiş sanal gerçeklik deneyimi vadediyor. İyice kompakt hale getirilen sanal gerçeklik gözlüğünün, daha dengeli bir kayış tasarımı bulunuyor. Gözlüğün iç kısmındaki değiştirilebilir köpük dolgular ve burun şeritleri, Vive Pre’nin kullanıcının başına rahat ve güvenli şekilde oturmasını sağlıyor.

1452006505_HTC_Vive_Pre__1_
İşin teknolojik kısmında da birtakım iyileştirmeler mevcut. Yeni geliştirilen kamera sisteminin, fiziksel unsurları sanal alan ile birleştirerek sanal dünyanın içinde ve dışında daha fazla hareket kabiliyeti sunduğu belirtiliyor. Gözlükle birlikte, sanal-fiziksel etkileşim için kontrol kumandası da veriliyor. Kumandada bulunan çift aşamalı kontrol butonları, fiziksel çevredeki nesnelerle daha etkin etkileşim sağlamanın yanı sıra dokunsal geri besleme ile sanal dünyayla etkileşimde önemli geri bildirimler veriyor. Gücünü micro-USB ile şarj olan entegre lityum polimer pillerden alan kontrol birimleri, tam şarj ile 4 saatten fazla kullanım süresi sunuyor.

Sanal gerçekliğin en önemli tamamlayıcısı elbette içerik. Vive için daha önce sanal gerçeklik içerikleri geliştiren WEVR firmasıyla anlaşan HTC, bu kez kadroya Steam‘i de dahil etmiş. SteamVR’ı destekleyen Vive Pre, içerik konusunda bir adım önde.

Ticari lansmanı Nisan 2016’da yapılması planlanan Vive için HTC ve Valve yılın başında geliştiricilere 7 bin adet daha ek ürün sunacak. Sanal gerçeklik gözlüğünün son kullanıcıya ne zaman ulaşacağı henüz belli değil.