reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Galaxy A9 Huawei Mate 20 Pro

Huawei CEO’sundan dört kameralı Samsung Galaxy A9 için iddialı gönderme

Dört kameralı telefon Samsung Galaxy A9 tanıtımının hemen ardından Leica imzalı üçlü kamera kurulumuyla ortaya çıkan Huawei Mate 20 Pro ve Mate 20’nin kameralarıyla ilgili Huawei CEO’su Richard Yu açıklama yaptı.

Mobil fotoğrafçılık alanında artan rekabetle beraber “çok kameralı telefonlar” da kendini göstermeye devam ediyor. Bu alanda önde gelen isimlerde Huawei de geçtiğimiz haftalarda üçlü Leica kameralarıyla dikkatleri üzerine çeken Huawei Mate 20 Pro ve Mate 20’yi kullanıcılarla buluşturdu. Ancak bu tanıtım öncesi dört kameralı Samsung Galaxy A9 ortaya çıkınca, Huawei’nin neden 4 kamera tercih etmediği tartışmaları baş gösterdi. GSM Arena‘ya röportaj veren Huawei CEO’su Richard Yu, bu kamera tartışmalarına noktayı koyacak açıklamayı yapıyor. Hem de dört kameralı telefonları kızdıracak şekilde.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei Mate 20 Pro neden 4 değil de 3 kameralı

Bildiğiniz gibi yeni Mate 20 ailesi monochrome kamerayı kaldırarak yerine ultra geniş açılı lensi getirdi. Monochrome çekimler içinse yapay zekaya dönüş yapıldı. Esasen Yu’ya da bu soruluyor. “Neden monochrome lensi 4. kamera olarak eklemediniz?” sorusuna Yu’nun cevabı şu oluyor:

Bizim amacımın telefonumuza ultra geniş açılı kamerayı eklemekti. Üç tane üst segment kamera çok pahalı ve dört kameralı diğer telefonlara kıyasla maliyeti çok yüksek. Telefona 4 tane düşük segment sensör koymak çok kolay. Ancak üç tane üst segment sensör koymak hayli zor. Sadece pahalı değil, üretmesi de zorlu.

Monochrome kamerayı çıkararak ultra geniş açılı kamera için alan yarattık ki kullanıcılar daha geniş bir görüş açısına sahip olabilsin. Monochrome kameraya sahip olmak kesinlikle daha iyi olurdu ama bu 4 sensör koymamız gerektiği anlamına gelirdi.

Richard Yu, cihazlarda en yüksek kaliteyi hedefledikleri için, “düşük seviye dört sensör” yerine daha yüksek seviye güçlü sensörleri tercih ettiklerini söylerken, Samsung Galaxy A9 için de belli ki bir gönderme yapıyor. Huawei Mate 20 Pro‘da göremedik ancak ileride dört kameralı P serisi gelir mi diye sorulduğunda “Bunu şu an söyleyemem. Şimdilik kalite halihazırda hayli iyi. Bizim için 4-5 kameralı sistemleri yapmak çok kolay ancak bunun pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Dört kameraya sahip diğer telefonlar bizim üçlü kamera sistemimize kıyasla çok aşağıda. Biz 3 yüksek segment kameraya sahibiz. Bir başka değişle 6 silindirli atmosferik motora kıyasla twin-turbo 4 slindirli motor çok daha iyi çalışıyor.” diyor.

Yu’ya göre Samsung Galaxy A9 dört kamerasına karşın performans açısından 3 Leica kameralı Huawei Mate 20 Pro ile yarışacak seviyede değil. Siz ne düşünüyorsunuz?

İlginizi çekebilir

Mate 20 serisi tanıtımı