reklamı kapat

POPÜLER

Huawei P20 Pro

Huawei P20 Pro’yu kullanırken hayatı kolaylaştıracak ipuçları

Huawei P20 Pro, yapay zeka desteğiyle kullanıcılarının hayatını kolaylaştırıyor. EMUI 8.1 arayüzü ile beraber gelen cihaz için kullanım ipuçlarını listeledik.

Huawei’nin en yeni amiral gemisi P20 Pro, üçlü Leica kamerası dışında kullanıcı arayüzüyle de kendine hayran bırakıyor. Android Oreo işletim sistemi üzerine giydirilmiş olan EMUI 8.1, kullanım kolaylığı sağlayan pek çok özelliği de beraberinde getiriyor. Pil performansını optimize etmekten çentiği gizlemeye kadar, kullanıcıya pek çok konuda özgürlük tanıyan bu arayüz içinde gizli özellikleri nasıl kullanabileceğinizi ise kısa maddeler halinde sizin için listeledik. Gelin P20 Pro’nun hayatı kolaylaştıran özelliklerine bir bakalım.

Her daim baktığımız arayüzü değiştirmek çok kolay

Ana ekranda uygulamaları birleştirerek tek bir klasör içine toplayabilir, daha düzenli bir ana ekran elde edebilirsiniz. Ya da olduğu gibi standart şekilde kullanabilirsiniz. Arayüzdeki bu düzenleme için yapmanız gereken tek şeyse Ayarlar kısmından Ekran > Başlangıç ekranı stilini belirlemek. Standart ya da Çekmece opsiyonlarından seçim yapabilirsiniz. Çekmece opsiyonu sayesinde uygulamaları tek bir klasörde toplamak mümkün.

Ekranınızda ne kadar fazla ya da az uygulama görünmesine karar vermek de sizin elinizde. Ana ekranınıza tutarak bastırdığınızda Ayarları seçebilir en alt sağ köşede bulunan Ekran Düzenine tıklayarak bir ekranda kaç tane uygulama görüneceğine karar verebilirsiniz. Böylelikle istediğiniz kadar uygulamayı görebilirsiniz.

Pil performansını artırabilmek için öneriler

Ayarlara tıkladıktan sonra pil seçimi ile ilerlediğimizde karşımıza üç farklı pil modu çıkıyor: Normal, Güç Tasarruf Modu ve Süper Güç Tasarrufu Modu.

Adından da anlaşılacağı üzere Normal tercihinde arka plandaki aktiviteler etkilenmiyor ve CPU kısıtlanmıyor. Güç tasarrufuna geçildiğinde ise pil ömrüne az çok bir güç veriliyor ve pil ömründe yükselme gözlemleniyor. Bu seçenekle beraber uygulama aktiviteleri azalıyor, örneğin bildirimler düşüyor ve CPU kısıtlanmaya başlıyor. Süper güç tasarrufu ise pilin çok düşün olduğunda devreye girmesi gereken bir sistem. Bu özellik kullanım süresini yaklaşık 2 kat uzatabiliyor. Akıllı telefonunuzu kısıtlı ve basit bir moda çeviren bu tasarruf sistemi aramalar ve SMS uygulamaları gibi basit işlemleri aktif bırakıyor. Acil durumlarda kullanmak için ideal bir mod diyebiliriz. Ekranı aşağı kaydırdığınız zaman bu opsiyonun kısayoluna da ulaşabilirsiniz.

Pil gücünü artırmak için başka bir opsiyonunuz ise, arayüz renklerini koyulaştırmak. Ayarlarınızın ekran bölümünde bulunan “arayüz renklerini koyulaştır” opsiyonunu seçerek ekranın parlaklığını düşürebilir ve pil ömrünü uzatabilirsiniz.

Göz konforu özelliği

P20 Pro’da kullanıcıların göz rahatlığı için de çeşitli özellikler sunuyor. Göz konforu opsiyonu sayesinde gece vakti gözü rahatsız eden mavi ışık azaltılabiliyor. Bu seçeneği ayarlar bölümünde, ekranın altında bulabilirsiniz. Bu sayede ekran daha sarı görünüyor. Bu modu her zaman kullanmak istemiyorsanız dilediğiniz zaman aktif hale getirebilir ya da otomatik zamanlama yapabilirsiniz.

P20 Pro ekran renklerini istenildiği gibi düzenlenebilmesi için kullanıcılarına bir sürü seçenek sunuyor. Ayarlardaki ekran bölümünden renk sıcaklığını seçerek dilerseniz sizin için hazırlanmış varsayılan modları kullanabilir (sıcak, canlı, soğuk..) ya da kendi isteğinize göre renk çarkını belirleyebilirsiniz. Böylelikle ekran her daim istediğiniz renkleri sunabilir.

Çentik sevmeyenlere…

Bildiğiniz gibi P20 Pro, minik de olsa bir çentikle geliyor. Ancak çentik sevmeyen kullanıcılar için de alternatif sunmayı ihmal etmiyor. Eğer çentikli kullanımdan rahatsız oluyorsanız, çentiği kapatabilirsiniz. Ayarlardaki ekran bölümüne girerek çentik opsiyonuna tıklayabilir ve bu bölümde çentiğin genişleyerek telefon ekranınızın bir bölümünü kaplamasını ya da olduğu halde kalmasını tercih edebilirsiniz.

Telefondaki gezinme çubuğunu gizleme

Huawei P20 Pro ile sistem menüsünün altından sistem gezinme opsiyonuna tıklayarak size görsel olarak gösterilen istediğiniz ayarı seçebilir ve gezinme çubuğunun nasıl görüneceğine karar verebilirsiniz. Hatta kilit opsiyonların yerlerini değiştirebilir ve dördüncü bir öge dahi ekleyebilirsiniz.

P20 Pro’nun hayatı kolaylaştıran diğer özellikleri

P20 Pro, bunların yanı sıra kullanıcılara pek çok akıllı özellik sunuyor. Cihaza daha fazla hareket tanımlayabilir ve bu etkileşimle telefonunuzu farklı şekillerde kullanabilirsiniz. Akıllı asistan ile hareketli kontrol opsiyonu seçebilir veya parmak eklemlerini etkinleştirebilirsiniz. Hareketli kontrol özelliğinde biri sizi ararken ya da alarmınız çaldığında telefonu ters çevirerek sessize alabilir, yukarı kaldırarak alarm ya da aramanın sesini artırabilir/düşürebilir, kulağınıza götürerek telefona cevap verebilirsiniz.

Parmak eklemleriyle ise yeni bir kullanım dinamiği oluşturabilirsiniz. Parmak eklemenizi üst üste iki kez ekrana vurduğunuzda ekran görüntüsünü kaydedebilir, harf çizerek uygulamaları başlatabilir (K – kamera gibi istediğiniz uygulamaya tanımlama yapabilir) ya da çift ekran kullanmak için ekranınızın ortasından bir çizgi indirebilirsiniz.

Ekran kaydetme

P20 Pro, kullanıcıların ekran aktivitelerini canlı olarak kaydetmesini de mümkün kılıyor. Bunu etkinleştirmek ise oldukça basit. Ya iki parmak ekleminizle üst üste iki kez ekrana tıklayabilir ya da aynı anda güç düğmesi ile ses artırma düğmesine basabilirsiniz.

Huawei P20 Pro’yu kullanım alışkanlıklarına göre kolaylıkla özelleştirebilir ve benzersiz kullanıcı deneyiminin keyfini sürebilirsiniz.