reklamı kapat

POPÜLER

Huawei, Türkiye pazarında rekabeti büyütecek

Dünyanın en büyük ilk 5 akıllı telefon üreticisi arasında yer alan Huawei, kendi markasını taşıyan Android’li iki yeni telefonuyla Türkiye pazarına merhaba dedi. 2002 yılından beri Türkiye’de telekomünikasyon alanında faaliyet gösteren Huawei öncesinde Turkcell ve Vodafone’a telefon üretiyordu. Yüksek fiyatlı markaların aksine daha makul fiyat aralıklarına sahip olan giriş seviyesi ve üstü segmentte telefonlarla piyasaya girmeye hazırlanan firma bu anlamda rekabeti kızıştıracak gibi görünüyor.
Huawei IDEOS
Firmanın Türkiye’de ilk aşamada piyasaya süreceği iki telefon IDEOS ve IDEOS X5. Başlangıç seviyesinde bir telefon olan IDEOS, Android’in işletim sisteminin 2.2 Froyo işletim sistemini kullanıyor. Standart donanımların pek üstüne çıkmayan teknik özellikleri bazılarını memnun etmeyebilir belki ama mor, mavi ve sarı renk alternatifleri ve 399 TL‘lik fiyatıyla gençlerin ilgisini çekeceği kesin. IDEOS aliesinin en küçüğü olan telefon, Türkiye’de de kullanıma açılan Android Market’teki 100 binin üzerindeki ücretsiz uygulamaya erişebiliyor.
Huawei IDEOS X5
Huawei’nin Türkiye pazarına sunacağı diğer telefon ise çok daha gelişmiş teknik özelliklere ve donanıma sahip olan IDEOS X5. Piyasanın ağır toplarının sahip olduğu özellikleri 599 TL gibi bir fiyatla kullanıcılara sunan telefon 800 MHz’lik Qualcomm işlemci kullanıyor ve microSD kartlarla 32 GB’a kadar artırılabilen 4 GB’lık bir hafızaya sahip. Android 2.2 Froyo işletim sistemine sahip olan telefonda A-GPS, pusula, Micro USB girişi, 3,5 mm jak, Bluetooth 2.1 ve pek tabii ki Wi-Fi bulunuyor. 800×480 çözünürlük veren 3,8 inç büyüklüğünde bir TFT ekranı bulunan IDEOS X5’in arka yüzünde bulunan kamerası 5 megapiksel kalitesinde fotoğraf çekebiliyor. Kamera ile 720p video kaydı yapmak da mümkün. Yetkililerin açıklamalarına göre her iki telefon da nisan sonu mayıs başı gibi piyasada olacak.

YORUMLAR