reklamı kapat

POPÜLER

Huawei Ideos X5 incelemesi

Mobil pazarın perde arkasındaki üreticilerinden olan Huawei, başka markalar için ürettiği modeller sonrasında kendi markası altında gelişmiş mobil iletişim cihazlarını kullanıcıların beğenisine sundu. Türkiye’de marka bilinirliği açısından dezavantajlı olan firma, gelişmiş ürünleriyle dikkat çekmeyi başarıyor. Huawei tarafından üretilen son modelleri de içine alan Ideos ailesinin başarılı üyelerinden biri olan Ideos X5, yuvarlak hatları, dokunmatik ekranı ve gelişmiş özellikleriyle başarılı bir mobil iletişim cihazı. Android işletim sistemiyle çalışan Huawei Ideos X5, büyük oranda sade tasarıma sahip bir ürün. Üzerinde 480×800 piksel çözünürlük sunan 3,8 inç büyüklüğünde bir ekran bulunuyor. Boyutlarına göre oldukça yüksek olan çözünürlük sayesinde ekran çok net ve keskin bir görüntü sunuyor. Kapasitif dokunmatik teknolojisiyle çalışan Ideos X5, hassas bir kontrol sunuyor. Ekran birden fazla dokunuşu algılayabiliyor. Bu sayede artık neredeyse her cihazda olduğu gibi çimdik hareketiyle yakınlaşıp uzaklaşabiliyorsunuz. Ekranın hemen altında Android işletim sistemi için gerekli kontrol tuşları yerleştirilmiş. Bu tuşlar da dokunmatik. Her seferinde belirttiğimiz gibi fiziksel tuşların daha kullanışlı olduğu kanısındayız. Cihazın sol yan yüzünde standart bir şekilde ses kontrol tuşları konumlandırılmış. Üst kısımda standart 3,5 mm kulaklık bağlantısı, güç düğmesi ve alt kısımda ise micro USB bağlantı noktası bulunuyor. Sade detaylar ve az sayıda tuş ile Huawei Ideos X5’in HTC modellerine yakın olduğunu söylemek yanlış olmaz. Zira ekran çözünürlüğü ve benzer donanım bileşenleri açısından da bu doğru bir yorum olacaktır.

DONANIM VE BAĞLANTILAR
Huawei Ideos X5, 800 MHz hızında bir işlemciyle çalışıyor. Mobil dünyadaki genel akım doğrultusunda zengin bağlantı seçenekleri sunuyor. Ideos X5, 3G şebeke desteğinin yanı sıra hem indirme hem de gönderme destekli HSPA bağlantısına sahip. Böylece mevcut en hızlı mobil internet bağlantılarından yararlanabiliyorsunuz. Cihazda hiç şüphesiz Wi-Fi bağlantısı da mevcut en hızlı şekliyle sunuluyor. Ayrıca Wi-Fi bağlantı noktası özelliği sayesinde mobil internet bağlantısını çevredeki cihazlarla pratik bir şekilde paylaşabiliyorsunuz. Ideos X5 Bluetooth ve microUSB bağlantılarına da sahip. Android işletim sisteminin 2.2 verisyonuyla çalışan Ideos X5, yazılım anlamında piyasanın güçlü ürünlerinden. Market uygulamasının Türkiye’de de kullanılmaya başlanmasının ardından uygulama çeşitliliği sorununu da büyük oranda çözen Android, Ideos X5 üzerinde de görevini fazlasıyla yerine getiriyor. Google servislerine kusursuz entegrasyon imkanı tanıyan X5, Twitter, Facebook uygulamalarıyla yüklü halde geliyor. Ayrıca başarılı iki adet oyunun da deneme sürümleri kullanıcıların beğenisine sunulmuş. Bunlar haricinde çok daha fazla uygulama ve oyunu Android uygulama dükkanı Market üzerinden kolayca indirebiliyorsunuz. Cihazın kamerası 5 megapiksel çözünürlük sunuyor. Ideos X5’in tamamında standart Android arayüzü tercih edilmiş. Bu sebeple kamera uygulaması da Android standardını yansıtıyor. Gayet pratik kullanımlı bir arayüzde kullanılan kamera, konum etiketi, yakın çekim modu, detaylı beyaz dengesi ayarı gibi özellikler sunuyor. Kamerayı kullanarak yüksek çözünürlüklü fotoğrafın yanı sıra 720p video çekimi de yapabiliyorsunuz.

MÜZİK VE VİDEO
Huawei Ideos X5, Android işletim sisteminin verdiği avantajlarla birlikte müzik ve video anlamında da yetenekli. Üst kısımda bulunan standart 3,5 mm kulaklık bağlantısı sayesinde istediğiniz kulaklık ve hoparlörü bağlayabiliyorsunuz. Ayrıca cihazda bulunan Dolby Mobile ses geliştirime teknolojisi sayesinde çok zengin ve kaliteli ses çıkışı alabiliyorsunuz. Özellikle çevrim içi (YouTube vs.) ya da hafızadan video izlerken büyük keyif alacağınızı söyleyebiliriz. Ideos X5, Adobe Flash 10.1 desteği sunuyor. Cihazda ayrıca konum tabanlı servislerden yararlanmanız ve navigasyon ihtiyacınızı karşılamanız için entegre A-GPS modülü de mevcut. Dijital pusula ise hassas yön tayini ve artırılmış gerçeklik uygulamaları için gerekli. Huawei Ideos X5, mobil hayatın yeni alternatiflerinden biri. Güçlü donanımı, hassas dokunmatik ekranı ve Android işletim sistemiyle ileri seviye kullanıcıları dahi tatmin edebilecek seviyede bir mobil iletişim cihazı. Güçlü, dokunmatik bir mobil iletişim cihazı kullanmak isteyen kullanıcıların tercih listelerini düzenlerken mutlaka göz önünde bulundurmaları gereken bir ürün. Biliyorsunuz Android işletim sistemli modeller genelde benzer seviyede oluyor. Dolayısıyla fiyat/performans değerlendirmesini dikkatli yapmalısınız.

► Detaylar sayfa 2‘de