reklamı kapat

POPÜLER

Huawei’den drone’ları havada şarj eden teknoloji

Drone’lar günümüzde oldukça yaygınlaşmış durumda ancak bu cihazların en önemli sorunu halen çözülebilmiş değil. Ne kadar gelişmiş sensörleri olursa olsun ve görüntü kalitesi açısından ne kadar iyi şeyler sunarsa sunsun tüm bu özellikler pil kapasitesi engeline takılıyor. Uçması gereken bir cihazda çok yüksek kapasiteli piller kullanılamıyor ve bu da kullanım süresini büyük ölçüde azaltıyor. Üreticiler yalnızca birkaç dakika daha uzun süre havada kalabilen drone’lar yapabilmek için birbiriyle yarışıyor. Huawei’nin yeni teknolojisi ise konuya farklı açıdan bir çözüm getiriyor. 

MWC 2017’de drone’ların kullanım süresi sorununa parmak basan Huawei, bu sorunu drone’ları şarj edebilen kulelerle çözmeyi umut ediyor. Bu kuleler, yakınlarında uçan drone’lara enerji sağlıyor. Böylece drone’lar fazladan birkaç dakika daha kullanılabiliyor. Elbette böyle bir kablosuz şarj çok fazla hızlı olmayacağı için havadaki bir drone’u tamamen şarj etmek mümkün değil. Ancak drone’la halletmeniz gereken bir iş varsa bu ek süre oldukça işe yarar gibi görünüyor.

Öte yandan kablosuz şarj teknolojileri halen istenen aşamaya erişmiş değil. Apple’ın bu yıl piyasaya süreceği iPhone 8’de kablosuz şarj teknolojisini tanıtması bekleniyor ancak bu tür teknolojilerin genel anlamda yaygınlaşması için uzun süre gerekeceği düşünülüyor. Huawei’nin şimdilik proje aşamasında olan şarj kulelerinin ise önümüzdeki yıllarda kullanılabilir hale gelmesi bekleniyor.

YORUMLAR