reklamı kapat

POPÜLER

Saatte 321 kilometrelik hızla geleceğin sürücüsüz yarışçılarıyla tanışın

Test süreçleri önümüzdeki günler başlayacak olan Robocar otomobillerinin tasarımları artık resmi olarak karşımızda.

Formula 1, Nascar ve Dünya Ralli Şampiyonası gibi organizasyonlardan da gördüğümüz üzere motor sporları organizasyonlarında yer alan otomobillerin tasarım olarak hep karakteristik ve ilgi çekici bir yönleri oldu. Standart otomobillerde gördüğümüz tasarım çizgilerinin çok üzerinde olan bu otomobillerin yapılarıda artık değişmeye başlıyor. Özellikle teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza giren yeni yarış organizasyonlarının geleceği bu değişimin en büyük öncülerinden olacak.

Spark Racing Technology‘nin Formula E için tasarladığı otomobil konseptiyle birlikte ilk mesajlarını aldığımız sürecin ikinci öncüsü otonom sürüş teknolojisine sahip sürücüsüz araçların yarıştığı Roborace olacak. Robocar olarak adlandırılan ve dünyanın ilk sürücüsüz yarış otomobillerin kıyasıya bir mücadele vereceği bu organizasyonda kullanılacak olan araçlar bugün resmi olarak karşımızda. Tasarım geliştirme süreci Hollywood’da birçok bilim kurgu filmi için fütüristik otomobil tasarımları yapmış Daniel Simon tarafından yürütülen Robocar modelleri resmi tasarımlarıyla önümüzdeki ay test için piste çıkacak. Toplamda 975 kilogram ağırlığa, 4,8 metre uzunluğa ve 2 metre genişliğe sahip olduğu açıklanan araçlar tamamen elektrik gücüyle hareket ediyor. İçinde dört elektrik motorunun görev yaptığı otomobillerin maksimum sürat değerleriyle saatte 321 kilometre.


Organizasyonda yarışacak takımların kendi yarış stratejilerine göre geliştireceği yapay zekaların farklı algoritmalarıyla birlikte piste çıkacak olan Robocar’da saniyede 24 trilyonluk bilgi işleyebilen bir beyin mekanizması görev yapıyor. Bu beyinin en büyük yardımcılarıysa; beş adet lazer, iki adet radar, on sekiz ultrasonik sensör, iki optik hız sensörü ve altı yapay zeka kamerası olacak. Toplamda on farklı takımdan oluşacak olan organizasyonda her takımın iki otomobille yarışacağı ve yarış süresinin bir saat olduğu da açıklanan resmi bilgiler arasında. Sokaklarda yavaş yavaş değişmeye başlayacan otomobil teknolojilerinin pist ayağındaki bu keskin değişimin bizleri nereye götüreceğini önümüzdeki günler gösterecek.