reklamı kapat

POPÜLER

Alman yarış genleri Formula E için hazır; BMW i Andretti iFE.18

Bu sezon resmi üretici olarak Formula E’de sahne alacak BMW, düzenlenen özel etkinlik kapsamında otomobilini ve pilotlarını tanıttı.

Düzenlenmeye başlandığı yıldan itibaren gerek izleyici kitlesi gerekse katılımcı takım sayısı bazında ivmelenmeye devam eden Formula E, bu yıl çok daha iddialı ortaklığa sahne olacak. Önümüzdeki 5 yıllık süre içerisinde elektrikli otomobil sınıfında önemli hamleler atacak olan BMW, bunu pistte elde edeceği deneyimlerle güçlendirme imkanına sahip olacak. 2018 sezonuyla birlikte BMW i Andretti Motorsport olarak organizasyona dahil olan marka, Almanya’nın başkenti Münih’te düzenlenen özel bir etkinlikte karşımıza çıktı. Organizasyon kapsamında iFE.18 isimli yarış otomobilinin tanıtımını gerçekleştiren BMW’yi pist sınırları içerisinde Antonio Felix da Costa ve Alexander Sims temsil edecek.


BMW renkleri

İlk kez Münih’te sergilenen otomobillin detaylarına bakıldığında ilk olarak tasarım bazındaki yapısı dikkat çekiyor. Geçtiğimiz sezona oranla çok daha yakışıklı olduğunu gördüğümüz bu genel karakter BMW’nin orijinal mavi renginin tonajlarıyla bir araya getiriliyor. Motor bölümüne baktığımızda ise kullanılan bileşenlerin maksimumda 335 beygire kadar güç üretebildiğini görüyoruz. 0’dan 100’e hızlanması 2,8 saniye süren otomobilin maksimumda erişebileceği hız ise 240 km/s olarak detaylara yansıyor. Lakin ufak bir hatırlatma yapmakta fayda var, kurallar gereği yarış sırasındaki gü. yaklaşık 270 beygir bandına çekilmek durumunda. Yeni sezonla birlikte yarış esnasında araç değişimi kuralını rafa kaldırdığını da duyuran Formula E yönetimi, bizlere nasıl bir rekabet yaşatacak hep birlikte göreceğiz. BMW tarafından geliştirilen iFE.18’in bu yeni yolculukta ortaya koyacağı performans da ayrı bir merak konusu.