reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Hyundai RM20e

Hyundai RM20e görücüye çıktı; yeni elektrikli performans prototipi [Video]

Hyundai’nin 2019 Los Angeles Auto Show için hazırladığı sürpriz modeli Hyundai RM19 sonrasında Hyundai RM20e de görücüye çıktı.

Hyundai RM20e, Hyundai Veloster N ile benzer bir gövdeyi paylaşan ancak çok daha pist odaklı bir gövde kiti bulunan tamamen elektrikli bir performans prototipi. Firmanın RM projesindeki 20. aracı olduğu aktarılan RM20e, gerçekten oldukça yüksek bir güce sahip. Daha spesifik olursa 596 kW (810 beygir) güç sunan bu özel model, 0’dan 200 km/s hıza sadece 9,8 saniyede ulaşabiliyor. 0’dan 100 km/s hızlanması ise 3 saniye civarından olan özel model, maksimum 250 km/s hıza çıkabiliyor. Ancak bunun elektronik olarak sınırlandırdığı aktarılıyor. Yani aracın daha üstüne de potansiyeli bulunuyor. Hyundai’nin açıklamasına göre RM serisi araçlar halen gelecek “N” takılı performans otomobilleri için bir “test platformu” görevini görüyor. Burada gelecek için geliştirilen yeni sistemleri deneyen, piste çıkan ve çeşitli testler gerçekleştiren şirket, RM prototipleri ile elektrik konusunda da çok büyük adımlar atıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hyundai RM19 için neler biliyoruz?

Veloster N temelli RM14, RM15 ve RM16 sonrasında tanıtılan RM19, ismindeki “R” takısını “Racing” kelimesinden, “M” takısı ise “Midship” kelimesinden alan bir önceki prototipti. Bu araç 2 litre turbo motor ile 390 beygir güç üretiyor, 0’dan 100 km/s hıza 4 saniyenin altında çıkabiliyor ve maksimum 255 km/s hız yapabiliyordu.

MacPherson imzalı yarışa özel süspansiyon sistemleri bulunan model, dev rüzgarlığı ve gövde modifiyeleri ile gerçekten oldukça kışkırtıcı görünüyordu. 20 inç jantlar üstüne kurulan otomobil, 6 ileri sıralı şanzıman kullanıyor. İç yaşam alanı Veloster’dan gelen RM19, burada elbette yarışa özel bazı sistemler barındırıyor.