reklamı kapat

POPÜLER

IBM’in süper bilgisayarı Watson’dan güç alan oyuncak dinozor [Video]

Elemantal Path isimli ekip tarafından geliştirilen konuşan dinozor, diğer oyuncaklardan oldukça farklı. Çünkü bu oyuncağa güç veren aslında IBM’in gelişmiş yapay zeka sistemi Watson’dan başkası değil.

Geçtiğimiz yıl IBM‘in organize ettiği uygulama geliştirme yarışmasını kazanarak Watson’ı kullanma hakkı elde eden ekibin geliştirdiği CogniToys, tamamen 3D yazıcıyla üretiliyor. Çocukların sohbet ederken öğrenebilmesi ve merak ettiği soruların cevabını bulabilmesi için geliştirilen bu cihazla iletişim kurabilmek için üzerindeki tuşa basmak ve konuşmak yeterli oluyor. Konuşmalardaki detaylara dikkat eden, ayrıntıları hatırlayan ve insansı cevaplar verebilen CogniToys, eğitim için eğlenceli bir yol sunuyor. Sorulan soruları çocuklara uygun olarak yanıtlayan cihaz, espri yapabiliyor ve konuşmalardan ilham alarak kendini geliştirebiliyor.

Ebeveynler oyuncak ile çocuk arasında geçen konuşmaları bulut tabanlı sistem üzerinden gerçek zamanlı olarak takip edebiliyor. Ayrıca eğer gerekirse oyuncağın vereceği cevaplar üzerinde düzenlemeler de yapabiliyor.

99 dolara satın alınabilen oyuncağın kasım ayında ilk kullanıcılarına ulaştırılacağı belirtiliyor. Oyuncağı ön siparişle alanların isimleri, oyuncağa “Who made you?(Seni kim üretti?)” sorusu yöneltildiğinde cevap olarak duyuluyor. Tüm dünyaya gönderimi yapılan Cognitoys’un Kickstarter sayfasına buradan ulaşabilir ve ön sipariş verebilirsiniz.

VİDEO

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“IBM’in süper bilgisayarı Watson’dan güç alan oyuncak dinozor [Video]” için bir cevap

  1. Abdulkadir Öcal dedi ki:

    Keşke sesi daha sevimli olsaymış 😀