reklamı kapat

POPÜLER

Twitter X LOG Tasarım

İddia: Elon Musk X platformunu Avrupa’dan kaldırmayı düşünüyor

 - Güncelleme: 19 Ekim 2023 11:06

Ortaya atılan bir iddiaya göre dünyanın en zengin insanı Elon Musk, sahibi olduğu X (Twitter) platformunu Avrupa’dan kaldırmayı düşünüyor.

Bu şimdilik yüzde 100 kesin değil ve çok da olası değil ancak Avrupa merkezli Digital Services Act (DSA) üzerinden getirilen katı kurallar (İçerik yönetimi vb. gibi) Musk’ın çok hoşuna gitmemiş gibi görünüyor. Bu açıdan Musk’ın X’i Avrupa’daki uygulama marketlerinden kaldırmayı ve Avrupa Birliği’ndeki kullanıcıların servise erişimini engellemeyi düşündüğü iddia ediliyor. Bu konuda henüz doğrulama ya da yalanlama özelinde resmi bir açıklama ise bulunmuyor. Eğer kaçırdıysanız Elon Musk’a geçtiğimiz hafta Avrupa merkezli önemli uyarı geldi. İsrail – Hamas – Filistin merkezli üzücü gelişmelerin takip edildiği bir numaralı konum sürpriz olmayacağı üzere X (Twitter) platformu. Ancak bu aralar platformda süreçlerle alakalı çok fazla yanlış bilginin ve içeriğin dolandığı görülüyor, bu konu üst düzey yetkililerin de dikkatinden kaçmıyor. Tam olarak bu yüzden bir adım atan AB Komisyon üyesi Thierry Breton, resmi X hesabından bir paylaşımda bulunarak, “Hamas’ın İsrail’e yönelik terör saldırılarının ardından, X/Twitter’ın AB’de yasadışı içerik ve dezenformasyon yaymak için kullanıldığına dair belirtiler var.” yazdı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu konuda Musk’a uyarıda bulunan, sahte / yanlış içeriklerle mücadele edilmesini isteyen ve gerekli adımların atılmaması halinde resmi soruşturma ve Digital Services Act (DSA) üzerinden cezaların gelebileceğini söyleyen Avrupa Birliği Komisyon üyesi Breton, süreçte hızlı olunması gerektiğini de belirtti. Bu paylaşıma şirket sahibi Elon Musk‘ı cevabı ise şu oldu: “Politikamız her şeyin açık kaynak ve şeffaf olmasıdır ki AB’nin de bu yaklaşımı desteklediğini biliyorum. Lütfen bahsettiğiniz ihlalleri X’te listeleyin ki kamuoyu bunları görebilsin. Çok teşekkür ederim.”

Elon Musk ve X (Twitter) haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın