reklamı kapat

POPÜLER

X Twitter LOG Tasarım

İddia: X için bir YouTube rakibi akıllı televizyon uygulaması geliyor

Elon Musk’ın sosyal medyanın merkezinde kalmaya devam eden platformu X için bir YouTube rakibi akıllı televizyon uygulaması geliyor olabilir.

Ortaya atılan iddiaya göre çok yakında akıllı televizyonlar için özel olarak hazırlanan bir X uygulaması kullanıma sunulabilir. YouTube rakibi olacak ve tasarımsal olarak YouTube’un TV uygulamasıyla neredeyse birebir aynı görünecek bilgisi geçilen uygulama, X’te paylaşılan milyonlarca videoyu büyük ekranlara getirecek. Video tarafına büyük önem veren ve oradan yüksek reklam geliri elde edebileceğini iyi bilen Musk, Fortune’a göre canlı yayın platformu Twitch, şifreli mesajlaşma uygulaması Signal ve sosyal medya forumu Reddit‘le de rekabet etmeyi istiyor, X’i her şeyin yapılabildiği bir yer haline getirme hedefini aşırı hızlı olmasa da güçlendirmeye devam ediyor. Bundan önce ise uzun yazılara odaklanan bir özellik gündeme gelmişti. Kaçıranlar için X platformunda artık bir “Articles” ya da “Makaleler” özelliği de yer alıyor. Premium+ aboneler ve doğrulanmış kuruluşlara açılan özellik, tek seferde 100 bin karakterin üstünde yazılar paylaşılmasına imkan tanıyor ve bunun için ayrı bir arayüzde çok sayıda format seçeneği sunuluyor. Bu uzun yazılar içerisine video, liste ve görseller de eklenebiliyor, makaleler diğer paylaşımlar ile beraber akışa ekleniyor ve elbette tüm detaylar ancak paylaşım açıldığı zaman görülebiliyor. Kitlesini X üzerine oluşturan gazeteciler ya da uzun bazı içerikler hazırlamak isteyenler için harici servislere ya da internet sitelerine olan ihtiyacı bitiren özellik, genel olarak güzel görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eğer kaçırdıysanız X kısa süre önce başka bir konuda gündeme gelmişti. Halen ne zaman olacağı belli değil ancak X platformu için önümüzdeki aylarda yapılacak bir tasarım değişikliği, paylaşımların altındaki tüm bilgileri ve simgeleri (Yeniden paylaşım sayısı, beğeni sayısı, yorum sayısı, erişim sayısı vb. gibi) ortadan kaldıracak. Yeni dönemde alt kısım tamamen boşaltılacak, sadece sağ üst köşeye paylaşımın tarihi ve erişim sayısı konulacak. Bu tasarımda aynı zamanda cevap vermek için paylaşımın üstünde sağa kaydırma yapılması yeterli olacak, sola kaydırma ile paylaşım favori olarak işaretlenecek. Diğer tüm bilgiler ve paylaşım işlemleri içinse paylaşımın üzerine basılı tutularak açılan menü kullanılacak. Şirket sahibi Elon Musk’ın, “Bunun için can atıyordum” dediği tasarım, Musk’a göre çok daha temiz bir görüntü oluşturacak.

 

X (Twitter) gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER