reklamı kapat

POPÜLER

ikinci el otomobil

İkinci el araç satışında yapılan yeni düzenleme

İkinci el araç ticareti hakkındaki yönetmelikte Ticaret Bakanlığı tarafından yeni değişiklikler yapıldı. İşte konu hakkındaki ilk detaylar;

Sputnik’te yer alan habere göre kısa süre önce ikinci el araç pazarına yönelik yeni bir düzenleme yapıldı. Aktarıldığı kadarıyla kiralama şirketlerine ellerindeki araçları satmak için en az bir yıl boyunca kiralama faaliyeti yapma şartı getirildi. Ayrıca yetki belgesi olmayanlara bir yıl içinde en fazla 3 adet ikinci el araç satışı hakkı verildi. Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti hakkındaki yönetmelikte yapılan değişiklikler, Resmi Gazete’de yayınlandı. Yine aktarıldığı kadarıyla yayımlanan değişiklikte, “Bu yönetmelik; gerçek veya tüzel kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti faaliyetlerini, yetki belgesinin verilmesi, yenilenmesi ve iptaline ilişkin usul ve esasları, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden işletmelerin yükümlülükleri ile toplu iş yeri ve taşıt pazarlarında aranan şartları, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretinde ödeme yöntemlerini ve Bakanlık, yetkili idare ve diğer ilgili kurum ve kuruluşların ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin görev, yetki ve sorumluluklarını kapsar” denildi.

İkinci el araç satışı konusunda geçtiğimiz günlerde de bir adım atılmıştı

Kısa süre önce Sözcü’de çıkan habere göre Türkiye’de faaliyet gösteren birçok büyük otomotiv markası ve kiralama şirketine haziran ayı içerisinde sıfır ve ikinci el fiyatlarındaki hızlı değişimlere bağlı baskınlar düzenlemiş, yöneticilerin bilgisayarlarına el koymuştu. Baskınlarda sıfır araçta fiyat birliği ve 2. elde fiyat koruma yapılıp yapılmadığının araştırıldığı ifade edilirken, konu hakkında konuşan yetkililer bu baskınlardan hiçbir şey çıkmayacağını iddia etmişti. Ancak Rekabet Kurumu konu hakkında incelemelerini tamamlayarak kısa süre önce birçok otomotiv markası ve kiralama şirketi için soruşturma açıldığını duyurdu. Yapılan resmi açıklamada, “Rekabet Kurulu 24.07.2020 tarih 20-35/456-M sayılı kararı ile 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 41. maddesi uyarınca, birinci el (sıfır) ve ikinci el satış pazarlarında faaliyet gösteren şirketlerin dahil olduğu distribütör ve araç kiralama şirketlerinin 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesinin ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak soruşturma açılmasına karar vermiştir” denildi.

İlginizi Çekebilir

Gelecekten gelen otomobil modeli