reklamı kapat

POPÜLER

ikinci el otomobil

İkinci el otomobilde fiyat artışları kullanıcıları yaşlı modellere yönlendiriyor

“arabam” sonrası ikinci el otomobil sektörünün önemli kaynaklarından olan “sahibinden” de dönemsel verilerine bir yenisini ekledi.

Geride bıraktığımız kasım ayında otomobil dünyası her iki kanattan da radikal fiyat artışlarına sahne oldu. Döviz kuru odağında yaşanan bu etkinin tablosu da kaynakların raporlarında görünmeye devam ediyor. Sektörün önemli kaynaklarından birisi olan sahibinden‘in Kasım Vasıta raporuna göre, kullanıcılar daha erişilebilir olarak değerlendirilen model yılı eski araçlara yönlenme eğilimi gösteriyor. Ayrıca, Kasım ayında yayından kaldırılan ilan sayısı Ekim ayına göre %12,6 arttı. Yine yayından kaldırılan ilanlarda, 0-3 ve 4-6 yaş gruplarının paylarında düşüş yaşanırken 7-9 ve 10-14 yaş aralığındaki araçlarda artış gözlemlendi.

İkinci el otomobil pazarında kasım istatistikleri

Raporun detaylarına devam ettiğimiz kasım ayında en çok ilan verilen kategorinin “Otomobil” olduğunu görüyoruz. Otomobili; Minivan & Panelvan, Arazi/ SUV & Pick-up, Motosiklet ve Ticari Araçlar takip ediyor.. Vasıta kategorisinin tamamı incelendiğinde ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre Karavan ilanları %79, ATV’ler %51, Motosiklet ilanları ise %24 artmış durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Marka & Model sıralamasında ilk sırada yine Renault – Clio yer aldı. Sıralama, Volkswagen Passat, ve Opel Astra’nın yerini alan Renault – Megane ile devam etti. Ford – Focus ise marka-model sıralamasında 5. sırada yer aldı. En çok ilanı verilen Arazi/ SUV & Pick-up markası değişmedi ve lider Nissan oldu; Nissan’ı Volkswagen ve Land Rover takip ediyor. Tüm ilanlar arasında araçların %31’i 0 – 100bin kilometre aralığında yer aldı. İlanların %19,4’ü, 50.001 – 100.000 TL aralığında satışa sunuldu. Kullanıcıların en çok ilgisini çeken markalar son iki aydır değişmiyor. Bua göre sıralama; Volkswagen, Renault, BMW, Opel ve Ford şeklinde gelişiyor.