reklamı kapat

POPÜLER

İleti Yönetim Sistemi İYS

İleti Yönetim Sistemi (İYS) ile istenmeyen mesajları engelleme dönemi

Ticaret Bakanlığı tarafından kullanıma sunulan İleti Yönetim Sistemi, kullanıcılara istenmeyen mesajları engelleme konusunda güzel bir şans veriyor.

İstenmeyen mesajlar herkesi rahatsız ediyor ve uzun süredir bu konuda tam olarak biz çörüm sağlanamıyor. İşte bu konuda güzel bir adım atıldı ve İleti Yönetim Sistemi yani kısaca İYS kullanıma çıktı. Bu sistem sayesinde kişiler artık verdikleri tüm ticari elektronik ileti onaylarını tek bir noktadan görebiliyor. Bu faydalı süreç hakkında yapılan resmi açıklama şu şekilde: Yeni dönemle birlikte sistem üzerinde onayı bulunmayan vatandaşlara ticari elektronik ileti gönderilemeyecek. Ticari elektronik ileti gönderimi yapan tüm firmalar kaydolacağı ve sahip olduğu onayları sürekli güncel tutacağı bu sistemle vatandaşlar ticari ileti izinlerine tek noktadan ve kolaylıkla erişebilecek. Mesaj almak istemediklerini kapatırken diğer taraftan dilerse kampanyalarından haberdar olması istediği markalara da onay verebilecek.

İleti Yönetim Sistemi sisteminde firma e”-posta gönderebilsin ama aramasın” gibi bir seçenek de mevcut

Vatandaşlar, onaylarını İYS üzerinden iptal edebileceği gibi firmaların gönderim yaptığı iletişim kanalı bazında (mesaj, arama, eposta) tercihlerini belirleyebilecek. Yani vatandaş markadan eposta bildirimlerini almaya devam ederken mesaj ve arama kanalı için onayını iptal edebilecek. 

Yeni sistemle birlikte vatandaşların ileti onaylarına ilişkin kayıtlar yurt içindeki güvenlikli veri merkezlerinde saklanacak, sistem Bakanlığın denetimi altında olacak. 1 Ocak 2021 itibarıyla işletmeler, vatandaşlardan aldıkları izinleri 3 iş günü içinde İYS’ye bildirecek, İYS’ye kaydedilmeyen izinler geçersiz sayılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Böylece vatandaşların izin yönetimi yapabildiği İYS devamlı olarak güncel tutulacak. Bu tarih 150.000 adet ve altında elektronik ileti onayı (telefon numarası ve eposta adresi sayısı toplamı) olan hizmet sağlayıcılar için 31 Mayıs 2021’dir.

İYS’nin yakında daha fazla marka ile daha genişleyecek sistemine direkt olarak buradan ulaşabilirsiniz. E-Devlet girişi üzerinden de kullanılabilen süreç hakkında hazırlanan video da sayfanını hemen üstünde yer alıyor.