reklamı kapat

POPÜLER

İlk detaylarıyla, geleneksel EVO tutkunlarının “kabusu” Mitsubishi e-Evolution

Tokyo’da gösterimi yapılacak modeller arasında olan Mitsubishi e-Evolution, üretimi durdurulan bir efsanenin adıyla önümüzdeki dönemde karşımızda olacak.

Mitsubishi’nin eylül ayının son günlerinde ilk sinyallerini vermeye başladığı elektrikli crossover modeli Tokyo Otomobil Fuarı kapsamında gösterime başlıyor. Eclipse‘nin ardından ikinci bir binek modelinin ismini Crossover/SUV sınıfındaki aracına veren markanın, tartışma yaratan bu adımlarının nasıl karşılık bulacağı şimdilik cevabı beklenen sorulardan. Biz bu soruları bir kenara bırakıp e-Evolution konseptinin öne çıkan parçaları arasında dolaşmaya başlayalım.

Mitsubishi e-Evolution yapay zekadan destek alacak

Yüksek performanslı bir crossover olarak lanse edilen modelin teknik detaylarını henüz açıklamayan Mitsubishi’nin önümüzdeki saatlerde bu bilgiler paylaşmasını bekliyoruz. Bu doğrultuda haberimiz içerisindeki detayları güncelleyeceğimizi de hatırlatmakta fayda var. Üzerinde üç adet elektrik motorunun kullanıldığı e-Evolution’ın altyapısında aktif tork iletim sistemi görev yapıyor. Koşullara göre maksimum torku farklı şekillerde tekerlere iletecek olan bu sisteme markanın çekiş kontrol sistemi eşlik edecek. Aracın önemli parçalarından bir tanesi de yapay zeka destekli asistan olacak gibi gözüküyor. Yol koşullarını anlık olarak okuma yeteneğine sahip olan bu asistan sürüyle de sürekli irtibat halinde olacak. “Sürücü yardımcısı” özelliğini de barındıracak olan bu sistem güvenli sürüş için belirleyici bir faktör olacak. Burada yine de bir Tomi Makinen etkisi beklememekte fayda var.


İki taraftan da dışarı doğru açılan kapı yapısına sahip olan konseptin kokpiti dijitallikten fazlasıyla nasibi almış. Son zamanlarda gördüğümüz konseptlerde olduğu gibi direksiyon yapısı geleneksele göre farklı yapıda olan e-Evolution’da konsolun neredeyse tamamı ekrandan oluşuyor. 300 beygirin üzerinde bir güçle gelmesini beklediğimiz konseptle ilgili detayları saatler ilerledikçe sitemiz üzerinden takip edebilirsiniz.