reklamı kapat

POPÜLER

Rimac

İlk elektrikli otomobilini hazırlayan Porsche’den sürpriz Rimac hamlesi

Son yılların yükselen isimlerinden birisi olan Rimac, Volkswagen grubunun elektrik dönüşümündeki Porsche ile artık ortak konumunda.

Mission E adıyla konsept olarak tanıtımını gerçekleştirdiği elektrikli otomobilini, seri üretim formuna Taycan adıyla geçireceğini duyuran Porsche‘de hareketli günler devam ediyor. 592 beygirlik gücü ve 4 dakikalık hızlı şarj ile 100 kilometre menzil gibi çok iddialı değerlere sahip olan bu modelin üretim süreciyle ilgili çalışmalar devam ederken çok önemli bir stratejik anlaşmanın duyurusu yapıldı. Elektrikli otomobil dünyasının hiper otomobil sınıfındaki en önemli temsilcilerinden birisi olan Hırvatistan merkezli Rimac‘ı odak noktasına alan Porsche, yükselişte olan markanın yaklaşık yüzde 10‘luk hissesini satın aldı. Yapılan anlaşmayla birlikte Rimac’ın elektrikli otomobil teknolojisi ile Porsche geleneği bir araya getirilecek.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tedarikçi rolü üstlenebilir

Merkezi başkent Zagreb’de olan ve 2009 yılında kurulan Rimac, yaklaşık 1.300 beygirlik güç, 3,3 saniyelik 0-100 ve 355 km/s maksimum hız değerlerine sahip olan Concept One ile merhaba demişti. Geçtiğimiz yıl içerisinde Richard Hammond’ın Grand Tour çekimleri sırasında gerçekleştirdiği kazadan da hatırlayabileceğimiz markanın yeni otomobili C_Two ise mart ayında tüm dünyanın karşısına çıktı. Yeni modelinde limitlerini 1.900 beygirin üzerine çıkartan Rimac’ın sadece 400 kişilik bir kadro ile bu başarıyı elde etmiş olması da şüphesiz Alman markanın en çok dikkatini çeken noktalar arasındaydı. Önümüzdeki virajda bizleri bekleyen Porsche Taycan’ın üretimine olumlu yönde katkı sağlayacağını düşündüğümüz bu ortaklığın elektrikli bisiklet üretimine bile yansıyacak olması dikkatimizden kaçmadı.

Hissedarlık anlaşmasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Rimac patronu Mate Rimac; “Porsche AG ile ortaklığa girmek, küresel bazda lider bir teknoloji tedarikçisi olma stratejimiz için çok önemli bir adım. Yatırımcılarımızdan, ortaklarımızdan ve müşterilerimizden yüksek düzeyde bir güven kazanmış olmaktan mutluluk duyuyor ve heyecan verici projeler üzerinde çalışmaya devam etmeyi dört gözle bekliyoruz.” şeklinde konuştu. Porsche cephesi ise Rimac’ın elektrikli otomobiller üzerine olan çalışma ve bakış açılarından fazlasıyla ümitli.