reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai

İşler karışıyor; Hyundai ve Kia ikilisinden heyecanlandıran Rimac açıklaması

Elektrikli otomobiller üzerine gerçekleştirdiği önemli mühendislik, Rimac ekibini bu kez Hyundai grubuyla birlikte geleceğe taşıyacak.

Pek çok önemli üretici elektrik geleceğiyle ilgili gelişmeleriyle gündeme gelirken, Hyundai cephesinin 2018 yılında radikal işlere imza attığına şahit olduk. Bir yandan bu yeni nesil ulaşım dönemi için fena sayılmayacak adımlar atan marka, N adını verdiği performans departmanını faaliyete geçirdi. Kısa süre içerisinde i30 ve Veloster modellerini bu departmanın garajından çıkartan marka, 2019 yılını da çok ciddi bir yatırımla tekrar gündeme gündemde. Aynı grup içerisinde bulunduğu Kia’yı da kapsayacak olan ortaklık duyurusuyla birlikte, elektrikli otomobil dünyasının hiper üyelerinden olan Rimac ile AR-Ge sürecini beraber yürüteceğini duyurdu. Hyundai Motor grubu bu ortaklıkla birlikte Hırvatistan merkezli üreticiye yaklaşık 80 milyon euroluk yatırım yapmış olacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hyundai modellerindeki ilk isimler

Bugün gerçekleştirilen anlaşma duyusunun içerisinde, öncelikli hedeflerin bir kısmı da kendisine yer bulmuş durumda. Hyundai’nin Rimac desteğiyle birlikte ilk olarak dokunmak istediği parça N departmanı. Eğer planlar beklendiği gibi giderse, Hyundai logosu taşıyan saf elektrikli bir performans otomobilini bu ortaklığın ilk ürünü olarak sokaklarda göreceğiz. Anlaşmayla ilgili açıklamalarda bulunan Hyundai Genel Müdür Yardımcısı Euisun Chung; ” Rimac, yüksek kapasiteli elektrik gücünde eşsiz araçlar ortaya çıkartan yenilikçi bir marka. Bu da onlarla bizi gelecek konusunda ideal bir ortak haline getiriyor.” şeklinde konuştu.


Rimac kurucusu Mate Rimac ise; “Hızlı ve kararlı girişimin yanı sıra Hyundai Motor Group’un vizyonundan çok etkilendik. Bu teknoloji ortaklığının şirketlerimiz ve müşterileri için maksimum değer yaratacağına inanıyoruz. Rimac’ı hızlı büyüyen bir şirket olarak tanımlayabiliriz. Bu işbirliğiyle sektörde önemli bir tedarikçi konumuna geleceğimizi düşünüyoruz..” ifadelerinde bulundu. Rimac kısa süre önce Porsche tarafından da önemli bir yatırım desteği almıştı.

İlginizi çekebilir

Hyundai i30 Fastback N