reklamı kapat

POPÜLER

Infiniti’den 30’lu yılların tasarımını elektrik gücüyle buluşturan konsept: Prototype 9

Özlediğimiz yarış ruhu, Infiniti’nin var olmadığı yıllardan “getirdiği” konseptle tekrar canlanıyor.

BMW ve Mercedes’in özel projelerle katılmayı planladığı Pebble Beach Concours d’Elegance, felsefesi gereği çoğu otomobil organizasyonlarından ayrılırken, klasik ve güncel yapıda modellerin yanı sıra gelecekte sokaklara çıkabilecek konsept projelere ev sahipliği yapıyor. 67 yıldır düzenli olarak gerçekleştirilen organizasyon için hazırlık yapan Nissan’ın premium markası Infiniti, katılımcılarla buluşturacağı konseptle bir zaman yolculuğu vadediyor. Tasarımıyla 30‘lu yılların yarış otomobillerini akıllarımıza getiren konsept, elektrikli güç ünitesiyle değişmekte olan geleneklere ayak uyduruyor. Aracın detaylarına geçmeden evvel küçük ama yüzümüzde tebessüm yaratan bir detayı sizlerle paylaşmadan da geçmek istemiyoruz.


Karşımızda duran klasik otomobil konseptinin benzerlerini geçtiğimiz dönemde farklı organizasyonlara şahit olduk. Ferrari ve Alfa Romeo gibi köklü üreticilerinin o yıllarda katıldığı yarış organizasyonlarında yarışan bu örnekler, şüphesiz dört tekerlikli dünyanın en nadide parçaları. Infiniti’nin bu projesini ilginç kılan durumsa, markanın 1989 yılında kurulmuş olması. Bu da 28 yıllık bir geçmişe sahip olan Infitini’nin var olmadığı yıllardan esinlenerek bir modeli ortaya koyduğu anlamına geliyor.


Tarihin tozlu sayfalarını günümüz teknolojisiyle buluşturan Prototype 9‘un özelliklerine baktığımızda, arka tarafa konumlandırılan motorun 148 beygir güç ürettiğini görüyoruz. Bu motor toplam ağırlığı sadece 890 kilogram olan aracı 5,5 saniyede 0’dan 100’e eriştirirken, saatte maksimum 169 kilometre (elektronik olarak sınılırlandırılmış) hıza çıkartabiliyor. Dünyanın en önemli üreticilerinin katılacağı organizasyon bu yıl her zamandakinden daha fantastik üyelere sahne olacak. Organizasyonla ilgili son gelişmeleri LOG.com.tr üzerinden takip edebilirsiniz.