reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

İngiltere’deki hastanelerde sanal gerçeklik dönemi başladı

Giderek daha fazla ilerleme kaydeden sanal gerçeklik artık hastanelerde de kendisine yer bulmaya başlıyor. Londra‘daki bir hastane MR görüntülemesi sırasında çocukları rahatlatmak ve sabit kalmalarını sağlamak amacıyla sanal gerçekliğe özel bir uygulama geliştirdi.

Advertisement

Aslına bakarsanız sanal gerçekliğin hastaneler tarafından kullanılması pek yeni bir gelişme değil. Yakın zamanda Samsung Gear VR‘ın çeşitli hastaneler tarafından ağrı kesici olarak kullanıldığını sizlere duyurmuştuk. Burada kronik ağrı ve anksiyete bozukluğu olanların rahatsızlıklarını azaltmak için sanal gerçeklik tercih ediliyordu. Üstelik bu basit yöntem hem çocuklarda hem de büyüklerde işe yarıyordu. Problemi tamamen ortadan kaldırmasa da, hastaların rahatlamasına olanak sağlıyordu.

Şimdi de Londra’da hizmet veren King’s College Hospital sanal gerçekliği hastaları farklı bir alanda rahatlatma amacıyla kullanmaya başladı. Hastane yetkilileri Google Play uzmanı bir ekiple ortak bir çalışmaya imza attı. MR görüntüleme işlemi sırasında hastaların kapana kısılmışlık hissini azaltacak bir uygulama geliştirildi. Bu sistemin özellikle çocukların MR görüntüleme sırasında sabit kalmasına yardımcı olacağı düşünülüyor. Bu uygulama 360 derecelik bir görüş açısı sunarak hastalara MR görüntülemenin detaylarını anlatıyor. Böylece o an gerçekleşen işlemden çok, elde edilecek bilgilere odaklanmaları sağlanıyor. İşlem sırasında ortaya çıkan gürültü de kulaklıklar yardımıyla ortadan kaldırılıyor. Böylece ufak hastaların seslerden etkilenip korkmasının önüne geçiliyor. Hastaların rahatlamasıyla işlem oldukça hızlı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

My MRI at King’s isimli uygulamaya Google Play Store üzerinden erişebilirsiniz. Kullanılan sisteme dair detayları aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.

VİDEO