reklamı kapat

POPÜLER

İnsan kalbinin bir kısmı daha laboratuvarda üretildi

Pensilvanya Üniversitesi’nde görev yapan bir grup araştırmacı, insan kalbinin en dış kısmını ürettiklerini ispatlayan bir makaleyi akademik Biomedical Engineering dergisinde yayınladılar.

heart
İnsan kalbi 3 tabakadan oluşuyor; en içteki tabaka endokard, kalbin vücuda pompaladığı kanı depolayan yer. Ortadaki tabaka myokard, kalbe pompa görevi veren kas tabakasından oluşuyor. En dışta ise epikard var; bu tabaka aslında kalbi sarıp koruyan zar olan 2 parçalı perikardın ilk kısmı.

Araştırmacılar klasik olarak, insan organlarını laboratuvarda üretebilmek için sperm ve yumurtanın birleşmesiyle oluşan embriyolardan elde edilen kök hücreleri kullanıyorlar. Kök hücreden kalp üretilmesiyle ilgili uzun yıllardır çalışmalar yapılıyordu. Kök hücrelerin laboratuvarda kalbin orta tabakası olan myokarda dönüştürülmesi zaten başarılmıştı. Pennsylvania Üniversitesi araştırmacıları ise, bu kök hücreleri kalbin dışını saracak olan zarın ilk parçasına, yani epikarda dönüştürmeyi başardılar. Bunun için bir nevi deneme yanılma yöntemi ile bazı kimyasal maddeler kullanarak kök hücreleri uyardılar.

Bu araştırma ile kalbin iki tabakası üretilmiş oldu. Geriye sadece en içteki kanı depolayan kısım olan endokardın üretilmesi kaldı. Araştırmacılar, “En iç tabakayı üretebilmek için de gelişme kaydediyoruz. Yakında bütün bir kalp dokusunu laboratuvarda üretebileceğiz.” dediler.

Bu araştırmaların tamamı da insanlığın yeni yüzyılda en büyük problemi olan kalp krizinin tedavisinin ve geriye döndürülmesinin sağlanmasında çok büyük paya sahip olacak. Kalp krizi kalbi besleyen damarların tıkanması ile oluşuyor. Damarlar tıkanınca yeterince besin ve oksijen alamayan kalp dokusu kalıcı olarak ölüyor. Kalp dokusu dediğimiz şey zaten bu araştırmacıların üretmeyi başardıkları tabakalardan oluşuyor. Araştırmanın genişlemesi ile, kalp krizi geçirdiğiniz zaman ölü kalp dokusunun yenilenmesi için kalbinize kök hücre konulmasını sağlayacak bir tedavinin geliştirilmesi bekleniyor. Böyle olursa, hastalar gelecekte hiç kalp krizi geçirmemiş gibi yaşamlarına devam edebilecekler.

YORUMLAR