reklamı kapat

POPÜLER

Yapay kalp zarıyla kalbiniz sonsuza kadar atabilir

Illinois ve Washington üniversitelerindeki bilim insanları tarafından geliştirilen yapay kalp zarı (perikardiyum), insan kalbinin sonsuza kadar çalışmasını sağlayabilecek devrim niteliğinde bir buluş. Önümüzdeki 10-15 yıl içinde insan kalbinde kullanılabileceği öngörülen bu müthiş teknoloji, tavşan kalbi üzerinde başarıyla test edildi.

Öncelikle canlı bir tavşanın kalbini tarayarak bilgisayarlı tomografi yardımıyla üç boyutlu model oluşturan araştırmacılar, daha sonra bu modeli 3D yazıcıyla bir kalp kalıbına dönüştürmüş. Sonraki aşamada ise bu kalıba bire bir uyan bir perikardiyum (kalbi çevreleyen zar) üretilmiş ve elde edilen bu özel yapım zar kalbin üzerine takılarak mükemmel ritimle çalışması sağlanmış.


Ancak cihazın kişiye özel bir kalp pilinden ibaret olduğu düşünmeyin. Araştırmacıların açıklamasına göre bu perikardiyumun üzerinde kalple çeşitli biçimlerde etkileşime giren yüksek teknoloji ürünü sensör ve elektrotlar bulunuyor. Kalbin hareketlerini sürekli izleyen ve düzenleyen bu zar, kalp durması veya kalp krizi gibi durumlarda müdahale ederek kalbin çalışmaya devam etmesini sağlıyor.

VİDEO