reklamı kapat

POPÜLER

Koenigsegg Agera One:1

Dünyanın ilk “Mega” otomobili: Koenigsegg Agera One:1

İsveçli “butik” otomobil üreticisi Koenigsegg, 20’nci yılı şerefine, “süper” sıfatının az geleceği bir otomobil tasarladı. İlk olarak Cenevre Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkacak olan Agera One:1, “Dünyanın ilk mega otomobili”.

Koenigsegg Agera One:1
Yeni efsane, 1.341 beygirlik yani tam 1 megawatt’lık güç üretebilen bir motora sahip. Mega olarak anılması da bundan. İkili turbo şarjlı, 5 litrelik V8 motorun torku 1.370 nM. Otomobil ayrıca onaylı kerb ağırlığı ile beygir gücünün birbirine eş olmasıyla da bir ilk olma özelliğinde. Adındaki One:1 da buna bir gönderme. Çift kavramalı 7 ileri vitesli bir şanzımanla gelen otomobilde 3D yazıcılarla elde edilmiş parçalar da kullanılmış. Hatta firma, yalnızca 400 gramlık ağırlıktan kurtulabilmek için 3D yazıcıyla titanyum egzoz bile üretmiş. Her ne kadar Koenigsegg, otomobili üretirken hız odaklı düşünmediklerini, sürüşe ağırlık verdiklerini söylese de Agera One:1 440 km/s hız yapabiliyor. Ancak bu hızına rağmen Guinness Rekorlar Kitabı’na giremiyor çünkü otomobilden yalnızca altı adet üretilecek. Yeri gelmişken belirtelim, bu otomobillerin altısı da satılmış durumda.

Koenigsegg Agera One:1
Saatte 260 km/s hızda 610 kg yere basma kuvveti oluşturan otomobilin şasisi, kullanılan M46J ve M55J fiber modülleri sayesinde klasik karbon fiber şasilere kıyasla yüzde 20 daha hafif. 3G ve GPS desteği sunan One:1, GPS ile önceden yol tahmini yapabiliyor, 3G ile ise hız, performans gibi verileri akıllı telefon uygulamasına gönderebiliyor ve yazılım güncellemelerini havadan alabiliyor. Müstakbel şanslı sahiplerinin otomobil için 2,8 milyon dolar civarında bir para ödemiş oldukları tahmin ediliyor.

Koenigsegg Agera One:1
Koenigsegg Agera One:1