reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Koenigsegg

Üretilen son iki Koenigsegg Agera, isimleriyle mitolojiye selam gönderdi [Video]

Geçmişinde oldukça önemli başarılar ve hız rekoru bırakan Koenigsegg Agera, üretim bandına vedasını iki özel isimle yapıyor.

Advertisement

2017 yılını otomobil meraklıları için çok daha anlamlı kılan olaylar arasında hiç şüphesiz Bugatti ile Koenigsegg arasında geçen 0-400-0’lık kapışma vardı. Bugatti‘nin Chiron ile 42 saniyede tamamlamasıyla baş veren bu rekabet, Koenigsegg’in Agera RS ile verdiği 36,44 saniyelik cevapla bambaşka bir noktaya taşındı. 2011’de asfalt üzerinde başlayan macerasında önemli versiyonlar sığdıran Agera içinse artık emeklilik vakti önümüzde duruyor. İsveçli markanın fabrikasından çıkarttığı son iki Agera için belirlediği isimlerin, bizlere yaşattığı anlarda düşünüldüğünde fazlasıyla hakkını verdiğini düşünüyoruz. Sahiplerine teslim edilecek olan ve son kez önümüzdeki hafta içerisinde düzenlenecek Goodwood Hız Festivali’nde göreceğimiz bu Agera versiyonlarına Thor ve Vader adıyla sesleneceğiz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Teknik özellikleri

Final Editions” olarak da nitelendirilen versiyonlarda RS’te yer verilen her parçanın standart olarak sunulduğunu görüyoruz. İlk olarak Thor’a baktığımızda çift renk karbon fiber gövde dikkat çekiyor. Vader’de ise daha sade ve tekdüze bir tasarım dili tercih edilmiş. Araçları standart kardeşlerinden ayıran parçalar ise ön rüzgarlık, daha büyük arka spoiler ve motor kısmında yer alıyor. Yapılan yazılımsal geliştirmeyle birlikte bu canavarlarda kullanılan 5.0 litrelik twin-turbo sekiz silindirli makine 1.341 beygirlik güç üretmekte. Saatte 457 km/s hıza kadar erişerek tarihçesine dünya rekoru da sığdırmayı başaran Agera üretim bandına veda ederken bizleri limitleri çok daha üst noktaya çıkartılmış yeni bir otomobil bekliyor. Gelen ilk bilgiler Koenigsegg’in Agera’nın yerini alacak otomobili önümüzdeki yıl Cenevre’de tanıtacağını söylüyor. Bizim şimdilik yapmamız gerekense, mitolojiye selam gönderen bu iki özel parçanın detaylarında kaybolmaktan ibaret.