reklamı kapat

POPÜLER

15. yy'dan bir Gryphon figürü

Koenigsegg’ten altın dokunuşlu mitolojik canavar: Agera RS Gryphon

05 Mart 2017

Özgün tasarımı ve motor teknolojileriyle segmentinin fark yaratan markası olan Koenigsegg, Agera RS üzerine geliştirdiği özel bir versiyonu Cenevre’de sergileyecek.

Karşımıza çıkan bazı otomobilleri tanıtırken bazen bir Oscar töreni sunuyormuş gibi bir atmosfer oluşur. Bizlere bu havayı katan otomobillerin sınıfı bir de “hiper” olunca işin rengi boylu boyunca başka bir boyuta taşınıyor. Bu haberimizdeki otomobil de bizlere bu havayı yaşatanlardan sadece bir tanesi. Bayanlar baylar karşınızda Koenigsegg’in Agera RS üzerinden geliştirdiği canavarı Gryphon. Dünyanın hemen hemen her yerinde hiper otomobiller için “canavar” benzetmesi yapılır. Bu segmentteki otomobillerin gerek tasarım gerekse performans değerlerinden ötürü yapılan bu benzetme Agera RS Gryphon ile birlikte tam karşılığına kavuşuyor çünkü karşımızda gerçek bir mitolojik canavar var. Adını aslan vücutlu, kartal kanatlı ve kafalı mitolojik yaratıktan alan Agera RS Gryphon adı kadar detaylarıyla da eşsiz bir otomobil. Gryphon’un rakiplerinden ayıran özel parçalarsa diğer üreticilerde gördüklerimizden sadece “24 karat” kadar farklı.


Üzerindeki karbon detaylar toplamda sadece 1,395 kilogramlık bir ağırlığa sahip olan Agera RS’in tasarımsal olarak özel dokunuşlu bir versiyonu olan Gryphon’da 1,360 beygirlik güç üreten twin-Turbo V8 motor görev yapıyor. Fantastik adının dışında Gryphon’u özel yapan en önemli özellikse 24 karatlık altınların aracın belirli bölgelerinde yer alması. Bu altın detayları Agera RS Gryphon’un spoyler, kaput, çıtalar, motor ve kokpitinde görmek mümkün. Amerikalı bir müşteri için özel olarak yapılan Gryphon, hafif yapısıyla dikkat çeken çıkarılabilir bir tavanla birlikte geliyor. Koenigsegg, Agera RS Gryphon ile birlikte üreti sürecini tamamladığı iki Regera’yı da önümüzdeki hafta Cenevre Otomobil Fuarı’nda kullanıcılarla buluşturacak.

YORUMLAR