reklamı kapat

POPÜLER

İnsan odaklı teknoloji

 - Güncelleme: 21 Mart 2015 00:47

Marvis Hsiao
Asus Türkiye
Ülke Müdürü
LOG EYLÜL 2009

Teknolojinin baş döndüren hızı insanoğlunun hayatını da aynı hızda değiştiriyor. Artık daha fazla yapacak işimiz ve çok kısıtlı zamanımız var. Teknolojinin hızına ayak uydurabilmek için hayat akışımızı da hızlandırdık. 20 sene öncesine göre daha hızlı iş akışımız olmasına rağmen yine de zaman yetersizliğinden yakınıyoruz. Ateş, yazı ve tekerlekten sonra insan hayatının en önemli dönüm noktalarından biri de internet oldu, teknoloji ile gelişti, sonrasında teknolojiye yön verdi. Eskiden elektrik kesilince hayatımız dururdu, şimdi internet bağlantımızda sorun olunca panik oluyoruz. İnternet bağlantısı yaygınlaştıkça daha fazla mobil cihazlara ihtiyaç duyuyoruz, taşınabilir bilgisayarımız her yere sığsın, daha hafif olsun, her yerden internete bağlanalım istiyoruz. Bilgiye her an ulaşabiliyor olmak, sürekli iletişim halinde kalmak, hatta sosyal yapısını bile bilgisayarı ve internet ile şekillendirmek günümüz insanının en büyük özelliği oldu.

HER YERDE İNTERNET
Çevremizde kullandığımız tüm cihazlar artık bir şekilde internete bağlanır hale geldi. Çok yakın gelecekte de yer, zaman kavramı kalmaksızın kullandığımız tüm cihazlar birbiri ile iletişim halinde olacak. Çok değil 10-15 yıl önce bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz kavramlar artık günlük hayatımızın bir parçası oluyor. Böyle olunca da bu kadar hayatımızın içinde olan bu cihazları daha kişiselleştirebilmek istiyoruz, tasarımına, ergonomisine önem veriyoruz. Buzdolabından televizyona, cep telefonından MP3 çalara kadar tüm cihazlar son birkaç yıldır bu anlamda evrim geçiriyor. Örneğin artık dizüstü bilgisayarları da tıpkı cep telefonları gibi görünüşü ile değerlendiriyor, tasarımını beğendiğimiz için satın alıyoruz.

İNOVASYON VE TASARIM ÖN PLANDA
Asus olarak biz de bu konuda yatırım yapıyor, hem inovasyona hem de tasarıma önem vererek üretim yapıyouz. Örneğin geçtiğimiz yıllarda dizüstü bilgisayarları kahverengi, siyah, beyaz hatta pembe deri ile kapladık, bu ürünleri prototip olarak değil seri üretime geçirip dünyanın her yerinde satışa sunduk. Lamborghini ile anlaşarak spor araba tutkunları için Lamborghini notebook ürettik. Bambu notebook modeli ile doğal malzemelerin de teknolojide başarı ile kullanabileceğini gösterdik. Daha mobil ve daha ekonomik taşınabilir bilgisayar çözümü için devrim niteliğindeki Eee PC’leri geliştirdik. Yaklaşık 2 yıl gibi kısa sürede IT sektöründe çığır açan bu ürün yepyeni bir segment oluşturdu ve ciddi satış adetlerine ulaştı. Mobil tarafında da Garmin ile yaptığımız birliktelik sonucunda son çeyrekten itibaren Türkiye’de satılan tüm Asus PDA telefonlar, Garmin-Asus olacak. Tüm PDA telefonlarımızda navigasyon özelliği olacak.

ÇEVRECİ ÜRÜNLER
Üretim, lojistik ve satış zincirinde Green ASUS konsepti içinde tüm ürünlerimizde çevreye duyarlılığı ilke edindik. Sadece kullanılan materyallerde değil, aynı zamanda kullanıcı dostu, ergonomik tasarımlara da önem vererek ürünlerin kullanım ömrünü artırmaya önem veriyoruz. Ürettiğimiz her ürün için kendimizi kullanıcının yerine koyarak maksimum faydayı sağlamak, en iyi teknolojiyi en uygun fiyatla kullanıcımıza sunmak öncelikli misyonumuz. Teknoloji üreten, teknolojiye yön veren bir marka olmanın getirdiği sorumluluğun bilincinde olarak, insan ve çevre odaklı ürünler geliştirmeye devam edeceğiz.

İLGİLİ HABERLER