reklamı kapat

POPÜLER

Samsung AR Emoji

Samsung’dan “AR Emoji” altyapısı için ilginç “video görüşme” planı

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, Galaxy S9 ile karşımıza AR Emoji altyapısını çıkarttı. Apple’ın Animoji sistemine rakip olarak geliştirilen bu teknoloji, biliyorsunuz genel olarak çok beğenilmedi. Gelen bilgilere göre şirket bunu değiştirmek ve altyapıyı daha farklı bir sürece entegre etmek istiyor.

Samsung‘un 2013 yılında başvurduğu ve ancak geçen hafta aldığı bir patent, AR Emoji altyapısını video görüşme sürecine entegre etmeye dayanıyor. Evet doğru okuyorsunuz şirket kişilerin yüzlerini verdiği 3D karakterler ile görüntülü sohbet etmesini istiyor. Bu sürecin arkasında eğlenceli görünmesinin aksine ilginç de bir neden yatıyor. Biliyorsunuz mevcut video görüşme sistemleri yüksek hızda internet bağlantısına ihtiyaç duyuyor. Yine bu yüksek görüntü aktarım nedeniyle hatırı sayılır bir gecikme de meydana geliyor. İşte şirket AR Emoji altyapısı ile bu süreci çok daha düşük internet hızlarında da kullanılabilir hale getirmek istiyor. Tahmin ederseniz üç boyutlu bir karakteri karşı tarafa aktarmak çok düşük veri akışı gerektiriyor. Patent detaylarında kurulacak sistemin “kişilerin tüm yüz hareketlerini alarak düşük bir bant genişliğinde karşıya aktarabileceği” açıkça belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Samsung AR Emoji”

En başta da belirttiğimiz üzere şirketin üç boyutlu emoji sistemi çok beğenilmiyor. Bunun arkasında ilk olarak teknik yetersizlikler yer alıyor. Apple’ın iPhone X’da yer alan gelişmiş TrueDepth kamera sistemiyle yaptığı yüz tanıma altyapısını Galaxy S9 ailesi sunamıyor. Bir diğer nokta ise kişilerin kendilerini bir karaktere dönüştürmeye çok sıcak bakmıyor olmaları. Hatta bu insan tabanlı emojileri ürkütücü bulan birçok kişi de bulunuyor. Animoji’ler insan temelli olmadığı için daha şirin görülüyor.

İlgili Video

Teknolojinin yer aldığı ilk modeller