reklamı kapat

POPÜLER

AR Emoji

Geliştirici yanıtlıyor: Samsung’un AR Emoji’si neden o kadar da iyi çalışmıyor?

Samsung Galaxy S9 ile hayatımıza dahil olan AR Emoji, eleştiri oklarının da hedefi oldu. Teknolojinin arkasındaki Loom.ai’nin ise AR Emoji’nin neden istendiği kadar iyi çalışmadığına bir açıklaması mevcut.

Samsung Galaxy S9 ve S9+, özellikle kamera yetenekleriyle öne çıksa da, firmanın Apple’ın Animoji’sine cevap niteliğindeki AR Emoji özelliği de çok merak ediliyordu. Bizim de incelememizde geniş yer verdiğimiz bu özellik ise tam olarak istendiği gibi çalışmıyor. İnternetteki en büyük şikayetlerden biri ise ortaya çıkan emojilerin kullanıcılara benzememesi yönündeydi. Bizim deneyimimizde böyle bir sorun yaşamasak da bu konuda çok ağır eleştirilere maruz kalındı. Bir diğer problemse ortaya çıkan emojilerin yüz ifadeleri ve hareketlerindeki gariplikti. Samsung ise bu teknolojiyi tek başına gerçekleştirmiş değil. Loom.ai iş birliğinde hazırlanan bu teknolojinin neden o kadar iyi olmadığını geliştirici şirket açıklıyor.

AR Emoji neden başarısız?

Loom.ai’nin cevabı, sistemin hızıyla bağlantılı. Şirketin orijinal teknolojisinin bir insanın yüzünü haritalandırmak için tam 7 dakika harcadığı belirtiliyor. Ancak günümüzde kimsenin böyle bir vakti harcamaya hevesli olacağını düşünmüyoruz. Nitekim Galaxy S9 da saniyeler içinde avatarınızı oluşturuyor. Bu da doğal olarak oluşan avatarın yeterince size benzememesine sebep oluyor.

Bir diğer nedense üç boyutlu emojiniz için sistemin 2D fotoğrafınızı kullanması. Loom.ai özelliğin önümüzdeki dönemlerde iyileşeceğini ve daha iyi takip yapacağını belirtiyor. İfadelerin de düzeleceği kaydediliyor. Ayrıca yeni vücut tipleri ve saç renkleri gibi özelleştirme seçenekleri de kullanıcılarla buluşacaklar arasında. Röportajın tamamını buradan okuyabilirsiniz.