reklamı kapat

POPÜLER

Instagram LOG Tasarım 2

Instagram, “9:16” fotoğraf testlerine hazırlanıyor

Sosyal medyanın en önemli platformlarından Instagram, farklı denemelere devam ediyor. Bu sefer 9:16 testleri başlıyor.

Instagram, TikTok karşısında geriye düşmenin de etkisiyle sürekli olarak yeni denemeler yapıyor. Bu bağlamda yakında test edilecek yeni adım “9:16” fotoğraf formatı olacak. Şu an dikey fotoğrafları 4:5 olarak karşımıza getiren firma, 9:16 formatıyla şimdiye oranla çok daha uzun fotoğraflar için deneme gerçekleştirecek. Bu bilgi direkt olarak Instagram’ın başındaki isim olan Adam Mosseri’den geliyor. “Instagram’da uzun videolar var ancak uzun fotoğraflar yok” diyen Mosseri, yeni formatın 1-2 hafta içerisinde belirli bir kullanıcı kitlesi üzerinde test edilmeye başlanacağını aktarıyor. “Fotoğraflara ve videolara eşit davranmamız gerekiyor” açıklamasında bulunan Mosseri, 9:16 ile büyük telefon ekranlarını tamamen dolduran fotoğrafları karşımıza getirecek.

Instagram bu aralar yapılan son değişikliklerin genel olarak sevilmemesi ile sık sık gündeme geldi. Kısa süre önce bir röportaj kapsamında konuşan Instagram’ın patronu Adam Mosseri, hataları kabul ederek “Kesinlikle büyük bir geri adım atmamız ve yeniden yapılanmamız gerekiyor.” demişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Özellikle çok takipçili hesaplara sahip ünlülerden gelen (Kim Kardashian gibi) büyük eleştirilere kayıtsız kalamayan Mosseri, yine çok eleştirilen tam ekran tasarımın beğenilmediğini ve onu şimdilik rafa kaldırdıklarını açıkladı. Mosseri aynı zamanda bir süre için “tavsiye içerik ve hesapları” göstermeyi de azaltacaklarını belirtti. Firma şimdilik takip edilen hesaplardan gelen içerikleri öne çıkaracak ancak bu kesinlikle kalıcı olmayacak. Algoritma geliştirilerek ileride yeniden “tavsiye” tarafına odaklanılacak.

Instagram testleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın

İLGİLİ HABERLER