reklamı kapat

POPÜLER

Instagram

Instagram, ortak paylaşım odaklı yeni bir özelliği test etmeye başladı

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya kanallarından olmayı sürdüren Instagram, bu sefer ortak paylaşım odaklı yeni bir özelliği test etmeye başladı.

Instagram platformunun başındaki isim Adam Mosseri tarafından duyurulduğu kadarıyla kişiler yakında yeni bir ortak paylaşım sürecini kullanmaya başlayacak. Bu altyapıda birden fazla fotoğrafın konulacağı paylaşımlara, daha paylaşım yayınlanmadan önce başkalarının fotoğraf ve video eklemesi sağlanabilecek. Bu sayede özellikle ortak arkadaşlar ile alakalı içerikler (Örneğin bir doğum günü kutlaması için) bir araya getirilebilecek, gönderilen içeriklerin yayınlanmadan önce tek tek onaylanması gerekecek. Şu an kısıtlı bir kitle üzerinde test edilen özellik, yüksek ihtimalle yakında herkese açılacak. Mosseri geçtiğimiz günlerde kendi yayın kanalı üzerinden yeni bir test sürecinin duyurusunu daha geçmişti. Instagram içerisinde çok kullanılmıyor olsa da bir “notlar” özelliği yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu özellik sayesinde sadece takip ettiğiniz takipçilerin ya da “yakın arkadaş” olarak eklediğiniz kişilerin görebileceği 60 karaktere kadar yazılı notlar paylaşabiliyorsunuz.

Bu altyapı özelinde firma, “Bir not bıraktığında kişiler bildirim almayacak. Kişiler notunu 24 saat boyunca görebilir ve bir mesajla yanıtlayabilir.” açıklamasını yapıyor, bu özellik için yakında selfie videoları paylaşma süreci de başlıyor.

Bu konuda Mosseri şunları aktarıyor: “Bu hafta notlar’da selfie videoları yayınlama özelliğini test etmeye başladık. Yakında notlar’daki varsayılan profil fotoğrafınızı kısa bir video ile güncelleyebileceksiniz. Videoya eşlik etmesi için ayrıca bir metin de ekleyebileceksiniz.”

Mosseri bundan önce “Meta Verified” abonelerine özel bir akışın yolda olduğunu duyurmuştu. Bu özellik devreye alındığı zaman kullanıcılar ücretli “Meta Verified” abonelerinden gelen paylaşımları ayrı bir sayfada görülebilecek.

Ciddi bir gelir kapısı halini alan abonelik sistemini öne çıkarmak adına bir süredir başka bazı testler de gerçekleştiren Instagram, geçtiğimiz günlerde teste alınan başka bir yeni özellikle de gündemdeydi.

Popüler platform eğer kaçırdıysanız yakında kişilerin telefonlarındaki fotoğraflardan özel çıkartmalar oluşturmasına da imkan tanıyacak. Bu altyapıda fotoğraflar içerisindeki objeler (Kedi, köpek, otomobil vb. gibi) seçilerek çıkarılabilecek ve bundan bir çıkartma oluşturularak istenilen her yerde (Hikaye ve Reels dahil) kullanılabilecek.

Instagram yenilikleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici Porsche Müzesi içinde drone ile bir tur atın

İLGİLİ HABERLER