reklamı kapat

POPÜLER

Instagram çıplaklık konusunda kafaları karıştırdı

Topluluk Kuralları‘nı güncelleyen Instagram, hassas olduğu iki konuyu detaylandırdı. Özgün içerik ve çıplaklık konuları yeniden gözden geçirildi ancak bu durum kafaları daha çok karıştırdı.

Aslında Instagram temel olarak aynı şeyleri söylemeye devam ediyor: 1. Kendi fotoğraflarınızı paylaşın. 2. Kıyafetlerinizi üzerinizden çıkarmayın. Ancak bu kurallar daha da detaylandırarak, içerik paylaşımı konusunda açıklayıcı olmaktan ziyade kafaların daha çok karışmasına neden oldu. İlk kural konusunda bir sıkıntı yok. Instagram “Yalnızca kendi çektiğiniz veya paylaşma hakkına sahip olduğunuz fotoğrafları paylaşın.” diyerek kullanıcılardan daha özgün içerikler talep ediyor. Instagram böylece hem kopyacılığın hem de içerik hırsızlığının önüne geçerken, fotoğraf paylaşma platformunu da daha özgün ve daha eğlenceli hale getirmeyi planlıyor.

İkinci kural, yani çıplaklık meselesi hakkında ise Instagram’ın kullanıcılardan ucu açık bir talebi var: “Geniş bir hedef kitle için uygun olacak fotoğraf ve videolar paylaşın.” Biraz detaylandırmak gerekirse; çıplaklık içeren sanat veya yaratıcılık eserleri, veya çocuk emziren ve meme ucu görünen kadın görselleri paylaşmak serbest iken; cinsel ilişkinin, cinsel organların veya tamamı açıkta bulunan kalçaların göründüğü fotoğraflar yasak. Instagram’ın cinsel organ ayrımcılığı yapması ilginç tabii. Neyin sanatsal olup olmadığı da tartışmaya açık bir konu. Instagram sanat tarihi mezunları aranıyor diye iş ilanı mı açacak örneğin, bilemiyoruz.

Instagram sonuç olarak “Kanunlara uyun.” diyor ancak bunun uygulamasını nasıl yapacağını net olarak açıklamıyor. Siz yine de isterseniz hiç riske girmeyin, kedi ve yemek fotoğrafı paylaşmaya devam edin.