reklamı kapat

POPÜLER

Apple Music ses kalitesi konusunda kafaları karıştırdı

Tim Cook’un WWDC 2015‘te “One more thing” cümlesiyle Steve Jobs‘a atıfta bulunarak duyurduğu müzik servisi Apple Music ile ilgili olarak sıkı müzikseverleri üzecek bir bilgi ortaya çıktı. Söylenenlere göre uygulamada yer alacak olan şarkıların kalitesi diğer ünlü müzik servislerine göre daha düşük olacak. 

Şu anda online müzik servisleri arasında pastadan en büyük payı alan Spotify, mobil sürümde normal olarak 96 kbps kalitesinde şarkılar sunuyor. 3 Farklı ayarın yer aldığı uygulamada ses kalitesi 256 kbps’ye ve son olarak da 320 kbps‘ye yükseltilebiliyor. Jay Z‘nin satın aldığı Tidal ise 1411 kbps kayıpsız ses kalitesi sunuyor. Apple Insider‘ın belirttiğine göre Apple Music 256 kbps ses kalitesi sunacak. Ancak farklı ayarlar olup olmayacağı konusunda henüz bir bilgi bulunmuyor. 320 kbps ile 256 kbps şarkılar arasında çok büyük farklar yok ancak kaliteli bir ekipmana sahip olan ve en kaliteli sesleri almak isteyen kullanıcılar, bu durumdan pek de memnun olmayacak gibi görünüyor.

Bir diğer açıdan bakıldığında bu kalite düzeyi günümüz şartlarına göre oldukça iyi. Zira yüksek mobil veri kullanımı ve çevrimdışı olarak saklanan şarkılar için daha fazla depolama alanı harcanması anlamına geliyor. Apple’ın bu ses kalitesini tercih ederek her iki taraftan da tasarruf etmeyi amaçlamış olabileceğini belirtmeliyiz. Konuyla ilgili kesin bilgilere ulaşmak için bu ayın sonunda yayınlanacak olan Apple Music uygulamasını beklemek gerekiyor.