reklamı kapat

POPÜLER

Instagram LOG Tasarım

Instagram için geliştirilen “Flipside” özelliği yine gündemde

 - Güncelleme: 26 Ocak 2024 09:46

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya ağlarından olmayı sürdüren Instagram için çok sayıda dikkat çekici özellik geliyor.

Alessandro Paluzzi tarafından geçtiğimiz ay bulunduğu kadarıyla Instagram için daha önce “Your Space” olarak geçen, son aşamada “Flipside” olarak isimlendirilen yeni bir özellik geliyor. Flipside temelinde kişisel profillere özel bir bölüm ya da başka bir deyişle farklı bir profil sayfası açılacak ve bu kısmı sadece kişilerin özel olarak seçtiği takipçileri görebilecek. Bu konuda firma, “Profilinizin bu tarafını ve burada paylaştıklarınızı yalnızca seçtiğiniz kişiler görebilir. Flipside’da paylaştığınız her şey hala topluluk kurallarına tabidir.” açıklamasını yapıyor. Beta sürümlerinde görüldüğü kadarıyla Flipside’ınızda herkese açık normal profilinizdekinden farklı bir profil resmi, bir isim ve bir biyografi bulundurabileceksiniz. Bugün yeniden gündemde olan özellik, aktarıldığı kadarıyla bazı kişiler üzerinde aktif olarak test edilmeye de başlandı. Bu açıdan yakında geniş çaplı çıkış bekleniyor, bu sistemin çok ciddi bir kullanıma oranına ulaşacağı düşünülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instagram şu an “My Week” isimli bir özellik de geliştiriyor. En son öğrendiğimiz kadarıyla halen üzerinde erken aşama test çalışmaları süren yani çıkışa hazır olmayan bu özellik, firmanın beta kodlarına eklediği açıklamalara göre son 7 gün içinde paylaşılan hikayeleri bir araya getirecek, kişiler bu seçkiden istedikleri zaman herhangi bir hikayeyi kaldırabilecek ya da sessizce sadece “My Week” bölümüne özel bir hikaye ekleyebilecek.

Firmanın en son beta sürümlerinde, “Son 7 gündeki hikayelerinizi otomatik olarak öne çıkarın. Hikayeleri istediğiniz zaman kaldırabilirsiniz.” açıklamasını da kullandığı altyapı, şimdilik anlaşıldığı kadarıyla profillerde gösterilecek ve isteğe bağlı olacak. Instagram için aynı zamanda bir “Wall” yani “Duvar” özelliği de geliştiriliyor. İlk aşamada “My WonderWall” olarak geçen ancak en son beta sürümlerinde sadece “Wall” olarak isimlendirilen özelliğe, kişilerin profillerine eklenecek bir butondan ulaşılabilecek.

Paluzzi tarafından gösterildiği kadarıyla bu “kişisel duvarlara” farklı yazılar, paylaşımlar, GIF’ler, fotoğraflar veya müzikler eklenebilecek, kişisel duvara gelen kişiler bu içerikleri beğenilebilecek ya da cevap verebilecek. Duvar içine paylaşım sabitleme özelliğini de ekleyen Instagram, burayı sadece kişilerin takip ettiği takipçilerine özel kılacak.

Instagram hepsine ek olarak “Sessiz mod” özelliğine, bu özelliğin hangi günlerde etkinleştirileceğini seçme olanağı ekleyerek geliştirmek adına da çalışıyor. Spam olması muhtemel hesapların sizi takip etmek için izninize ihtiyaç duyacağı faydalı bir altyapıyı da geliştiren şirket, hikayelere yorum ekleme sistemini ve hikayelerde bahsetme talebinde bulunma özelliği üzerinde de çalışıyor.

Instagram haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli