reklamı kapat

POPÜLER

Instagram LOG Tasarım

Instagram ve Threads yeni dönemde politik içerikleri geriye itiyor

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya ağlarından olmayı sürdüren Instagram ve Threads politik içerikleri geriye itiyor.

Instagram ve Threads yakında kişilerin karşısına öneri algoritması üzerinden politik içerikler (Seçimle ilgili siyasi konular veya bazı sosyal meseleler) çıkarmayacak. Kişiler bu konuda takip ettikleri hesaplardan gelen içerikleri görmeye devam edecek ancak öneri sistemi üzerinden politik içerik bombardımanına tutulmayacak. Bu konudaki değişikliklerin kısa süre sonra geniş çaplı olarak devreye alınacağını belirten platform, bu içerikleri görmek isteyenleri de unutmuyor, bunun için uygulamalar üzerinde bir ayar seçeneği sunuluyor. Yani isteyenler politik içerik önerilerini almaya / görmeye devam edebilecek, yeni dönemde süreç sadece yerleşik olarak kapalı olacak. Instagram bu aralar birçok yeni özellikle gündeme geliyor. Örneğin Alessandro Paluzzi tarafından gündeme getirildiği üzere platform şu an yapay zeka ile kişilerin yerinize mesaj yazabilecek bir sistem üzerinde de çalışıyor. Şimdilik direkt mesajlar temelinde çalışacağı görülen özellik, birçok durumda zaman kazandıracak ve yazılan sadece 1-2 kelime üzerinden uzun metinler oluşturabilecek gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yine Alessandro Paluzzi tarafından geçtiğimiz ay bulunduğu kadarıyla Instagram için daha önce “Your Space” olarak geçen, son aşamada “Flipside” olarak isimlendirilen dikkat çekici yeni bir özellik de geliyor. Flipside temelinde kişisel profillere özel bir bölüm ya da başka bir deyişle farklı bir profil sayfası açılacak ve bu kısmı sadece kişilerin özel olarak seçtiği takipçileri görebilecek.

Bu konuda firma, “Profilinizin bu tarafını ve burada paylaştıklarınızı yalnızca seçtiğiniz kişiler görebilir. Flipside’da paylaştığınız her şey hala topluluk kurallarına tabidir.” açıklamasını yapıyor. Beta sürümlerinde görüldüğü kadarıyla Flipside’ınızda herkese açık normal profilinizdekinden farklı bir profil resmi, bir isim ve bir biyografi bulundurabileceksiniz. Kısa süre önce yeniden gündeme gelen özellik, aktarıldığı kadarıyla bazı kişiler üzerinde aktif olarak test edilmeye de başlandı. Bu açıdan yakında geniş çaplı çıkış bekleniyor, bu sistemin çok ciddi bir kullanıma oranına ulaşacağı düşünülüyor.

Instagram haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER