reklamı kapat

POPÜLER

Apple Vision Pro LOG Tasarım

OpenAI CEO’su Sam Altman, Apple Vision Pro’dan çok etkilenmiş

 - Güncelleme: 10 Şubat 2024 10:31

OpenAI şirketinin CEO’su Sam Altman, kısa süre önce satışa sunulan Apple Vision Pro hakkında büyük konuştu.

Sürpriz olmayacağı üzere Apple’ın 3.500 dolarlık yeni başlığını fiziksel olarak deneme şansı elde eden OpenAI CEO’su Sam Altman, henüz sadece ABD’de elde edilebilen Apple Vision Pro modelinin iPhone’un 2007’de sahneye çıkmasından bu yana gördüğü en etkileyici ikinci teknoloji olduğunu söyledi. Başlıktan çok etkilendiği açık olarak görülen Altman, Vision Pro için ekstra bir yorumda bulunmadı ancak onun gibi düşünen çok kişinin olduğunu belirtmek gerekiyor. Elbette çok pahalı, çok sayıda eksi yanı bulunuyor ancak Vision Pro belirli kalemlerde inanılmaz bir deneyim sunuyor, rekabetin oldukça ötesinde bulunuyor. Apple CEO’su Tim Cook’un geleceğin teknolojisini şimdi sunduğu için pahalı dediği ürün, Türkiye’de ancak Sahibinden üzerinden 140-150 bin TL gibi uçuk başlangıç fiyatlarıyla elde edilebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sam Altman bu aralar büyük gelecek planları ile gündeme geliyor. Bloomberg’in geçtiğimiz aylarda çıkan haberine göre Altman, yapay zeka çipi üretmek için milyarlarca dolar toplamaya çalışıyor ve bu parayı dünyanın dört bir yanına yayılacak ve sektördeki en iyi çip üreticileriyle çalışmayı içerecek bir fabrika ağı kurmak için kullanmayı amaçlıyor. Bu sayede sunucu masraflarını azaltmayı hedefleyen ve Nvidia’ya ya da başka bir firmaya bağlı olmaktan kurtulmak isteyen Altman, bu konuda daha önce aktarılandan daha büyük ya da başka bir deyişle geniş düşünüyor.

WSJ’nin dün çıkan haberine göre Altman dünyanın çip üretim kapasitesini genel olarak artıracak, yeni nesil yapay zeka sistemlerine şimdiye nazaran daha etkili şekilde güç verecek iddialı bir teknoloji girişimi için fon toplamak adına Birleşik Arap Emirlikleri hükümeti de dahil olmak üzere çok sayıda yatırımcıyla görüşüyor. Altman’ın aklından geçen projenin 5 trilyon ila 7 trilyon dolar arasında devasa bir kaynak gerektirebileceği söyleniyor ve bu gerçekten inanılmaz görünüyor.

Altman ayrıca üretken yapay zeka sistemleri için temiz enerji üretiminde bir devrime ihtiyaç olduğunu aktarıyor ve o tarafa da odaklanıyor. Üretken yapay zeka sistemlerine güç veren sunucular tahmin edebileceğiniz üzere çok enerji harcıyor, burada düşük maliyetle sürdürülecek bir yapı için ufak yapılı nükleer füzyon jeneratörü gibi gelecek çözümlerine ihtiyaç bulunuyor.

Sam Altman haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi

İLGİLİ HABERLER