reklamı kapat

POPÜLER

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, Apple Vision Pro LOG Tasarım

Meta, bu yıl gerçek bir “AR” gözlük görücüye çıkarabilir

Mark Zuckerberg tarafından yönetilen Quest başlıklar ile çok ses getiren Meta, bu yıl gerçek bir “AR” gözlük görücüye çıkarabilir.

Son bilgilere göre Meta içinde “Orion” kod adıyla geçilen gerçek bir AR yani artırılmış gerçeklik gözlüğü (Olası adıyla Meta Glasses) bu yıl bitmeden resmi olarak görücüye çıkarılabilir ancak hemen satışa sunulmayabilir. Henüz çıkışa hazır olmadığı hatta çıkışta çok uzakta olduğu aktarılan ürün, bir teknoloji demosu özelinde ses getirebilir ve hazır olduğunda (2025 olası) yüksek ihtimalle Apple Vision Pro’dan çok daha ucuza satılır. Meta CEO’su Mark Zuckerberg kısa süre önce de Apple Vision Pro için yaptığı yorumlar ile gündemde ses getirmişti. Apple’ın 3.500 dolarlık yeni ürününü deneme şansı elde eden Zuckerberg, kendi geliştirdikleri ve 500 dolara sattıkları Meta Quest 3 başlığın, kişilerin karma gerçekliği kullandığı şeylerin büyük çoğunluğu için daha iyi bir seçenek olduğunu belirtti. Vision Pro’nun daha önce de alanda bir devrim yapmadığını dile getiren Zuckerberg, özellikle fiyat konusunda devasa bir avantajı bulunan Quest 3’ün Vision Pro’nun önüne geçtiği yanları şöyle sıraladı:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

-Quest 3, Vision Pro’dan tam yedi kat daha ucuz.
-Vision Pro gibi ortama büyük ekranlar yerleştirebiliyor.
-Quest çok daha rahat çünkü 120 gram daha hafif.
-Quest 3 modelinde hareket halinde yolunuza çıkan kablolar yok.
-Görüş alanı daha geniş ve ekran daha parlak.
-Vision Pro’da hareket ettiğinizde hareket bulanıklığı oluyor. Quest çok daha net.
-Quest 3’te hassas kontrolcüler mevcut ve Quest’in el takibi daha doğru çalışıyor.
-Quest’in içerik / uygulama kütüphanesi çok daha geniş.
-Quest 3 ile YouTube izleyebilir veya Xbox oyunlarını oynayabilirsiniz.

Vision Pro’yu daha önce direkt olarak OpenAI CEO’su Sam Altman gündeme getirmişti. Sürpriz olmayacağı üzere Apple’ın 3.500 dolarlık yeni başlığını fiziksel olarak deneme şansı elde eden Altman, henüz sadece ABD’de elde edilebilen Vision Pro modelinin iPhone’un 2007’de sahneye çıkmasından bu yana gördüğü en etkileyici ikinci teknoloji olduğunu söylemişti. Başlıktan çok etkilendiği açık olarak görülen Altman, Vision Pro için ekstra bir yorumda bulunmadı ancak onun gibi düşünen çok kişinin olduğunu belirtmek gerekiyor.

Elbette çok pahalı, çok sayıda eksi yanı bulunuyor ancak Vision Pro belirli kalemlerde inanılmaz bir deneyim sunuyor, rekabetin oldukça ötesinde bulunuyor. Apple CEO’su Tim Cook’un geleceğin teknolojisini şimdi sunduğu için pahalı dediği ürün, Türkiye’de ancak Sahibinden üzerinden 140-150 bin TL gibi uçuk başlangıç fiyatlarıyla elde edilebiliyor.

Meta haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi

İLGİLİ HABERLER