reklamı kapat

POPÜLER

Instagram OG Tasarım

Instagram içinde “Yapay zeka bilgisi” dönemi başladı

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya ağlarından olmayı sürdüren Instagram içinde “Yapay zeka bilgisi” uyarıları çıkmaya başladı.

Instagram içerisinde paylaşılan yapay zeka ile üretilmiş içeriklere bir süre önce “Made with AI” ibaresi eklenmeye başlanmıştı. Bu sistemi yeterince iyi geliştirmeyen firma, yapay zeka tarafından üretilmeyen içeriklere de “Made with AI” yani “Yapay Zeka ile Üretildi” ibaresini eklemeye başladı. Bu durum çok tepki çekince bir güncelleme yapmak zorunda kalan Meta, artık Instagram’da ve diğer uygulamalarında yapay zeka kullanıldığını algıladığı ya da düşündüğü içeriklerde “AI info” ibaresini kullanıyor. Türkçeye “Yapay zeka bilgisi” olarak geçirilen uyarılar hakkında yapılan açıklamada şunlara yer veriliyor: “Yapay zeka bilgisi: Bu gönderideki içeriği oluşturmak veya düzenlemek için üretken yapay zeka kullanılmış olabilir. Üretken yapay zeka nedir? Üretken yapay zeka, birtakım veri modelleri öğrenmiş bir bilgisayar modeli türüdür. Kullanıcılar görseller veya videolar gibi yeni bir şeyler oluştururken üretken yapay zekayı kullanabilir. Yapay zeka tarafından oluşturulan içeriği tanımana yardımcı oluyoruz İnsanlar yapay zeka ile oluşturulan içerikleri paylaşırken bu etiketi ekleyebilir. Ayrıca insanlar sistemlerimizin okuyabileceği yapay zeka sinyalleri içeren içerik paylaştığında da bunu ekliyoruz. Etiketsiz içerikler yine de yapay zeka ile oluşturulmuş olabilir.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instagram için birçok başka yenilik de gündeme geliyor. Örneğin Alessandro Paluzzi tarafından ortaya atılan yeni iddiaya göre platform direkt mesajlar içerisinde ekran görüntüsü alınmasını engellemeyi düşünüyor. Bu güvenlik özelliği için henüz kesin bir karara varılmış değil. Ancak üzerine düşünüldüğü için yakında gerçek olması beklenen bu özellik, mesajları elbette yüzde 100 oranında koruyamayacak fakat yine de bazı durumlarda faydalı olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instagram için başka yenilikler de yolda bulunuyor. Yine Paluzzi tarafından bulunduğu kadarıyla yakında kişiler hesaplarını yönetmesi için üç farklı kişi atayabilecek. Bu altyapı sayesinde bir Instagram hesabını, hesap sahibiyle birlikte toplam dört farklı kişi aynı anda yönetebilecek. Parola paylaşımı gerektirmeyen altyapıda, seçilen kişiler yeni paylaşım yapabilecek ya da mesajlara erişim sağlayabilecek. Büyük hesapların yönetimini kolaylaştırmak adına güzel görünen özellikte, bazı güvenlik önlemleri de olacak. Örneğin davet ettiğiniz kişiler hesabınızı devre dışı bırakamayacak ya da isminizi ve parolanızı değiştiremeyecek.

Instagram gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hızlı yürümeniz için tasarlanan ilginç ürün: Moonwalkers

İLGİLİ HABERLER