reklamı kapat

POPÜLER

Intel Core M işlemciler hibrit bilgisayar ve tabletlerin pil ömrünü iki saat artıracak

Almanya’da düzenlenen Avrupa’nın en büyük teknoloji fuarı IFA’ya bu yıl giyilebilir teknolojiler damgasını vurdu. Yuvarlak, geleneksel, gösterişli ya da kafaya takılan giyilebilir cihazlar ilgiyle takip edildi. İkinci sıra ise kuşkusuz süper ince tabletler ve 2’si 1 arada hibrit bilgisayarlara aitti. Bu noktada Intel’in tanıttığı Core M işlemciler ve yeni nesil anakartlar özellikle dikkat çekti.

Lenovo’dan Acer’a çok sayıda bilgisayar üreticisinin 2’si 1 arada bilgisayar ve tabletlerinde kullanılacağı açıklanan Intel Core M işlemcilerle donatılan anakartların mobilite ve performans özellikleri dikkat çekti. Tasarım olarak inanılmaz derecede ince olan bu anakartlarda herhangi bir soğutma yapısı ya da fan bulunmuyor, ayrıca pil kullanım süresi uzuyor.

Intel

Intel’den gelen açıklamaya göre Intel Core M işlemciler, 4,5 W’lık enerji tüketimi ile çalışıyor. Ancak bu düzey normal bir kullanımda muhtemelen 6 W olacak. Bu bir önceki işlemcilere göre 1,7 saat daha uzun pil ömrü anlamına geliyor. Sonuç olarak 1,7-2 saat daha uzun kullanım sunan 2’si 1 arada ve tablet bilgisayarlarla karşılaşacağız.

Intel Core M, sadece pil dayanıklılığında değil, cihazların incelmesinde de etkili olacak. 7 mm inceliğinde tablet bilgisayarlarla karşılaşacağız. Ayrıca Intel’in entegre grafik çözümü HD 5300 ile grafik performansı da yüzde 40 artacak. İlk etapta 20’den fazla modelde kullanılacak Intel Core M işlemciler şimdilik sadece Lenovo ThinkPad Helix’le tüketicilerin karşısına çıkacak. Kısacası yeni modeller, heyecan verici özelliklerle geliyor.