reklamı kapat

POPÜLER

Intel ve ARM’den mobil işlemci pazarı için büyük adım

Masaüstü ve dizüstü işlemci segmentinde lider olan Intel, aynı performansı mobil platformda gösteremiyor. Intel Developer Forum‘da duyurulan Intel – ARM iş birliği ise bu konuda yeni bir dönemin başlangıcı olacak. ARM’yle lisans anlaşmasına imza atan Intel, ARM tabanlı işlemcileri Intel fabrikalarında üretmeye başlıyor.

ARM ile iş birliğine giderek stratejik bir adım atan Intel bu lisansla; Apple, Qualcomm ve Samsung gibi piyasadaki en büyük rakipleri için işlemci üretebilecek. Yeni iş birliği vesilesiyle iki şirket, Intel’in 10nm mimarisi üzerine kurulu yeni ARM tabanlı işlemcilerini dizayn edip üretebilecek. Bu da Samsung ve TSMC ikilisinin domine ettiği mobil işlemci pazarında, kendilerine yeni ve önemli müşteriler bulabilecekleri anlamına geliyor. Bu da mobil platformda bugüne kadar ulaşamadığı noktaya bundan sonra daha sağlam adımlarla gidebileceğinin göstergesi.

Mobil pazarında liderlik kurabilme şansını uzun zaman önce kaçıran ve pastanın büyük dilimini Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. ve Samsung gibi üreticilere kaptıran Intel’in şu son hamlesi, aslında uzun zamandır konuşuluyordu. Her ikisi de ARM tabanlı işlemciler kullanan iPad ve iPhone’lar için işlemci üretme amacıyla Apple’la anlaşmak istediği dedikoduları, bundan çok önce çıkmıştı. Intel’in basın açıklamasına bakılırsa bu üretimden ilk yararlanacak firma ise LG olacak.