reklamı kapat

POPÜLER

Intel, Qualcomm,-Huawei

Intel ve Qualcomm’dan Huawei için yeni hamle

Huawei ve ABD arasında yaşanan kriz sonrası birçok ABD’li teknoloji firması Çinli teknoloji devi ile anlaşmasını ya durdurmuş ya da bitirmişti. Ancak Intel ve Qualcomm cephesinden yeni hamleler geliyor.

Huawei krizinin ardından birçok ABD’li şirket Huawei için kararlar almıştı. O iki şirketten Intel ve Qualcomm Huawei ile çalışmayacaklarını duyurmuştu. Ancak dev isimler bu karardan geri dönüyor olabilir. Reuters’deki habere göre, Intel, Qualcomm ve Xilinx şirketi de dahil olmak üzere ABD’li üreticiler, Huawei yasağını hafifletmek amacıyla ABD hükümetiyle sessizce lobi yapıyor. Yakın kaynaklara dayandırılan haberde, Intel ve Xilinx Inc’ten gelen yöneticilerin, Trump yönetiminin Huawei’yi ‘varlık listesine’ koyma kararını tartışmak ve üzerinde anlaşmak üzere görüşme yaptıkları yer alıyor.  Bunun yanında dayandırılan dört kaynağa göre de Qualcomm’un Huawei’nin durumunu tekrar görüşmek için ABD Ticaret Bakanlığı ile görüştüğü bildirildi. Yarı İletken Sanayicileri Derneği ticaret grubu, ABD hükumeti ile işlemci üreticileri adına toplantılar düzenlediğini onayladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei için değil, potansiyel gelir kaybı için geri adım atılıyor

Atlanmaması gereken birkaç nokta bulunuyor. Zira Intel ve Qualcomm gibi şirketler Çinli şirketi haklı bulduğu ya da destek olmak için değil, konuya ilgisinin nedeni milyarlarca potansiyel gelir kaybını önlemek olduğu söyleniyor. Reuters kaynaklarından “Bu, Huawei’ye yardım etmekle ilgili değil. Bu, Amerikan şirketlerinin zarar görmemesiyle ilgili” dedi. Bunun yanında yayınlanan raporda Huawei’nin geçen yıl işlemci satın almak için harcağı para 70 milyar dolar. Bu 70 milyar doların 11 milyar doları Qualcomm, Intel ve Micron şirketlerine gidiyor. Bu şirketler de haliyle Huawei’den gelecek kaybı göze almak istemiyor.

Bunun yanında bir başka isim Broadcom, ikinci çeyrek gelirlerinde bir düşüş olduğunu bildirdi. Yılın geri kalanında ise ABD ve Huawei arasında yaşanan krizden kaynaklı beklentilerinin daha da düştüğünü aktarıyor.

İlginizi çekebilir

Hız sınırlarını zorlayan Qualcomm Snapdragon X24