reklamı kapat

POPÜLER

windows 10, spartan

Internet Explorer’ın “Spartalı katili” iddialı geliyor

Geçtiğimiz hafta Microsoft’un yadigar web tarayıcısı Internet Explorer’ın yakın zamanda aramızdan ayrılabileceğinden bahsetmiştik. Gelişmelere bakılırsa iddialar gerçek olmak üzere. Zira IE’nin yerini alacak “Spartan” kod adlı yeni tarayıcının detayları gelmeye başladı bile.

Kısa bir süre sonra yeni işletim sistemi Windows 10 ile tanıtılacak olan Spartan, iddialara göre şimdiye kadarki en gelişmiş web tarayıcısı olacak. Tüm mobil cihazlarla uyumlu çalışacak tarayıcı, sade ve kullanışlı yapısıyla dikkatleri toplayacak. Kullanıcıların paylaşım deneyimini iyileştirmek isteyen Microsoft, Spartan ile birlikte kullanıcıların stylus vasıtasıyla not alıp OneDrive üzerinden hızlıca paylaşmalarını sağlayacak.

windows10
Spartan’ın öne çıkması beklenen asıl önemli özelliğinin ise Microsoft’un sesli asistanı Cortana ile uyum içinde çalışması. Spartan ile kullanıcılar hem mobil platformda hem masaüstü kullanımda Cortana ile iletişeme geçebilecek.

Elbette tüm bunlar şimdilik birer iddiadan ibaret. 21 Ocak’ta düzenlenecek olan Windows 10 etkinliğinde tüm sırların açığa çıkması bekleniyor.