reklamı kapat

POPÜLER

Microsoft’un yeni internet tarayıcısı Project Spartan resmen duyuruldu

Son zamanlarda adı sıkça geçen Microsoft’un yeni internet tarayıcısı Project Spartan, Windows 10’la birlikte resmen duyuruldu.

Kullanıcı deneyimini üst noktalara taşıyacak yeni bir motor üzerinde geliştirilen tarayıcı, yeni özellikleri de beraberinde getiriyor. Kalem desteği ile siteler üzerinde çizimler yapmak mümkün hale geliyor. Daha sonrasında ise bu notlar OneDrive üzerinden eşitlenebiliyor. Ayrıca yine sayfa üzerinde aynı Microsoft Office’de olduğu gibi yorumlar yapılabiliyor ve açıklamalar eklenebiliyor.

Tarayıcıya eklenen okuma modu da kitap okur gibi sitelerde gezinmeye olanak sağlıyor. Apple’ın Safari’de kullandığı okuma moduna benzeyen bu sistem, dikkati dağıtan detayları ekrandan kaldırıyor ve yalnızca gerekli yazı ve görsellerin görülmesini mümkün kılıyor. Böylece özellikle uzun yazıları okumak çok daha kolay oluyor.

spartan2
Son özellik ise diğerlerinin hepsini gölgede bırakabilecek cinsten. Microsoft’un akıllı asistanı Cortana, Windows 10 ile birlikte internet tarayıcıya dahil oluyor. Cortana, yardımcı olabileceği sayfalarda kendini gösteriyor ve kullanıcılara bilgilendirmelerde bulunabiliyor. Örneğin bir restoranın sitesine girildiğinde Cortana restoranın bulunduğu yeri çalışma saatlerini gösterebiliyor. Hatta eğer istersek Cortana bizim için bir masa dahi ayarlayabiliyor. Aynı durum uçuş rezervasyonları için de geçerli. Adres çubuğuna bir uçak firmasının adı yazıldığında Cortana bizim rezervasyonla ilgilendiğimizi anlıyor ve detaylı bilgiler sunmaya başlıyor.

Internet Explorer ile son zamanlarda internet tarayıcısı piyasasında büyük ivme kaybeden Microsoft’un Project Spartan ile geri dönüş yapıp yapamayacağı merakla bekleniyor. Ayrıca tarayıcının eklenti desteğiyle ilgili sorular da cevabını şimdilik bulamıyor. Önümüzdeki dönemlerde Project Spartan’ın özellikleriyle ilgili daha detaylı bilgilerin gün ışığına çıkması bekleniyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Microsoft’un yeni internet tarayıcısı Project Spartan resmen duyuruldu” için 2 cevap

  1. yılmaz dedi ki:

    windows 10 ve yeni tarayıcı ile iyi bir başarı elde edeceğine inanıyorum.

  2. yılmaz dedi ki:

    windows 10 ve yeni tarayıcı ile iyi bir başarı elde edeceğine inanıyorum.