reklamı kapat

POPÜLER

intihar yapay zeka algoritma

İntihar duygularını belirleyebilen algoritma hayat kurtaracak [Video]

Günümüzde büyük bir intihar gerçeği bulunuyor ve bunalıma giren kişiler destek göremedikleri zaman canlarına kıyabiliyor. Doktor görüşmelerinde kolay kolay tespit edilemeyen bu durumu özel algoritma ile yapay zeka değiştirmeye hazırlanıyor.

Yapay zeka temelinde çalışan algoritma, bilim insanlarına intihar gerçekleşmeden tespit edebilme şansı veriyor. Beynin fMRI taramalarına dayalı olarak belirli anahtar kelimelerin beynin farklı bölümlerindeki aktiviteyi tetiklediğini keşfeden araştırmacılar, bunun üzerine özel bir algoritma oluşturmuş. Görüşmeleri analiz eden intihara meyilli sonuç veren kişileri yüzde 91 doğrulukla belirleyebilen sistem, birçok hayatı kurtarabilecek potansiyeli sunabiliyor. İntihara yönelik duyguları tetiklemek ilk başta biraz kötü görünürken, sorunun üzerine gidilmesi söylendiği kadarıyla olumlu sonuçlar veriyor.

Geliştirilen algoritma sayesinde intihar vakaları azalacak

Psikolojik sorunlar nedeniyle depresyona giren insanlar için faydalı görünen sistem, sağlık alanında büyük bir ilerleme ve kolaylık anlamına geliyor. Psikiyatr tarafından yapılan görüşmede sorunlu çıkmayan ancak intihara meyilli olduğu bulunan birçok örnek olduğunu belirten araştırmacılar, sistem üzerinde çalışmaya devam ediyor. Öncelikle doğruluğu arttırmak isteyen ekip, bu alanda çalışan tek isim de değil. Facebook içerisinde intihara meyilli kişilerin bildirilmesi için özel bir seçenek yer alıyor. Bu tarz bir bildirim alan Facebook kişileri gerekli yardımlara yönlendiriyor ve hayat kurtarıyor.

Video