reklamı kapat

POPÜLER

iOS 11 HEIC

iOS 11’in HEIC formatındaki kaydettiği fotoğraflar JPEG’e nasıl çevirilir?

Apple’ın yeni mobil işletim sistemi iOS 11, iPhone dünyasına HEIC fotoğraf formatını kazandırdı. Her sistemde desteklenmeyen bu formatı JPEG‘e çevirmek oldukça kolay.

iOS 11’in en önemli yenilikleri arasında yer alan HEIC (High Efficiency Image File Format) formatı, “Yüksek Verimli Fotoğraf Dosya Formatı” açılımına sahip. Bu açılımdan da anlaşıldı üzere sektör standardı JPEG‘den daha verimli olan bu format, içerisinde birden fazla fotoğraf barındırabiliyor. Buna ek olarak bünyesinde ses de bulunabilen format, JPEG eşdeğerinden yüzde 50 daha az yer kalıyor. Yani oldukça faydalı bir değişim olan bu yeni görüntü formatı, maalesef henüz her yerde desteklenmiyor. Örneğin Windows 10 şu an bu formatı okuyamıyor ve bunun için fotoğrafları JPEG’e çevirmek gerekiyor. Bunu yapmanın en kolay yolu ise buradan ulaşabileceğiniz çevrimiçi çeviriciden geçiyor.

iOS 11 HEIC

HEIC formatı iOS 11’in en büyük artılarıdan

iPhone ile çektiğiniz yeni formattaki fotoğrafları yukarıdaki site ile kolayca çevirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken fotoğraflarını siteye atmak ve JPEG çıktıları beklemek. Birden fazla fotoğraf yükleme desteği veren site, yüklediğiniz fotoğrafları sunucularında tutmuyor ve yükledikten 30 dakika sonra siliyor. Aynı anda 30 farklı fotoğrafa destek veren ancak bazen sorun çıkartabilen site, yine de basit kullanım yapısıyla dikkat çekiyor.