reklamı kapat

POPÜLER

iPhone X Halide

iPhone X “çentiğini” sevdirecek uygulama: Halide

iPhone X‘in Truedepth kamera sistemini barındıran “çentiği” oldukça eleştiriliyor. Uygulamaların bu çentik nedeniyle kötü görüneceği söylenirken, Halide uygulaması bunu böyle olmadığını kanıtlıyor.

Uzun zamandır kullanımda olan Halide, iPhone için hazırlanmış gelişmiş bir kamera uygulaması. Chroma Noir isimli geliştiriciden çıkan uygulama, yayınlanan 1.5 sürümüyle iPhone X‘deki çentiğin nasıl kullanılacağını herkese gösteriyor. Bildiğiniz gibi yeni iPhone’un üst sağ ve sol köşesinde uygulamaya ayrılan boşluklar bulunuyor. Bu kısım eski uygulamalarda boş durduğu için kötü görünürken, Halide burayı “pozlama” ve “histogram” ile dolduruyor. Böylelikle bu boşluklar faydalı şekilde kullanılmış oluyor. Özellikle ortam ışığına bağlı olarak sürekli değişen histogram manuel fotoğraf çekmeyi daha kolay getirirken, uygulama tek elde kullanım için hiç olmadığı kadar kolay hale geliyor.

iPhone X Halide
iPhone X Halide

Halide ile iPhone X arayüzü daha güzel gözüküyor

Yeni güncelleme ile telefonun sunduğu tüm ekran alanını dolu dolu kullandıklarını belirten geliştirici ekip, sonuçtan oldukça memnun görünüyor. Telefonun yeni kamera altyapısına da destek veren uygulama, “portre aydınlatma” gibi yeni efektlere de aktif olarak kullanabiliyor. HEIC fotoğraf kaydetme özelliği de kazanan uygulama, RAW formatında çekim yapabiliyor. 10 TL fiyat etiketi bulunan ve elbette eski iPhone’larda da çalışan uygulamaya buradan ulaşabilirsiniz.