reklamı kapat

POPÜLER

Akıllı telefon kamerasıyla çocukların etrafı keşfetmesini sağlayan uygulama: Pika [Video]

Çocuklar için geliştirilen Pika, mobil cihazlarla geçirilen zamanı verimli hale getirmeyi amaçlıyor. Cihazın kamerası, çocuklar için keşfe açılan kapı oluyor.

Kickstarter projesi olan Pika oldukça ilginç bir uygulama diyebiliriz. Eğer çocuğunuzun akıllı telefonla geçirdiği zamanı azaltmaya niyetliyseniz, en baştan uyaralım. Pika size uygun bir proje kesinlikle değil. Çünkü uygulamanın kullandığı temel eşya direkt akıllı telefonun kendisi. Pika ise çocuğunuzun en yakın arkadaşı olmaya aday bir robot. Kısaca anlatmak gerekirse uygulama, çocuğunuzla beraber etrafı keşfediyor ve onunla beraber öğrenebiliyor.

Akıllı telefonun içindeki arkadaş: Pika

Uygulama, içindeki oyunlarla hem kendi öğreniyor hem de çocuğunuza yeni şeyler öğretiyor. Bunun için de akıllı telefonun kamerasını kullanıyor. Her yeni bir şey öğrendiğinde bir rozet kazandıran uygulama, gamification dediğimiz yönlemle çocuğun daha fazla oynamasını sağlıyor. Robot yeni bir şeyler öğrendiğinde seviniyor, uzun süre kullanılmadığında ise üzülüyor.

Uygulamanın geliştirilen ilk oyunu ise renkler üzerine. Etrafta akıllı telefonun kamerasıyla farklı renklerdeki cisimleri bulan çocuklar uygulamaya renkleri öğretiyor. Açıkçası uygulama şu an bundan daha fazlasını sunmuyor.

Bizi asıl düşündüren nokta ise uygulamanın mahremiyetle (privacy) nasıl baş ettiği. Telefonun kamerasını kullanan uygulama açıkçası aklımızda pek çok soru işareti oluşturdu. Sadece iOS cihazlarla uyumlu olan sevimli robot, Kickstarter’da 10 sterlinden başlayan bağışlarla satışta. Hedeflenen bağışa ulaşılması durumunda Mayıs 2018’de indirilmeye sunulacak. Uygulamanın Kickstarter sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

VİDEO