reklamı kapat

POPÜLER

iOS 18 LOG Tasarım

iOS 18 için duyurulan birçok önemli özellik Türkçe desteğine sahip olmayacak ve Türkiye’de kullanılamayacak

iOS 18 için duyurulan birçok önemli özellik Türkçe desteğine sahip olmayacak ve Türkiye’de kullanılamayacak. Yapay zeka özellikleri ise sadece iki iPhone modeline özel olacak.

WWDC24 kapsamında iOS 18 için Apple Intelligence altında duyurulan yapay zeka özellikleri maalesef sadece iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max modellerine özel olacak. Uydu üzerinden mesaj gönderme özelliği de sadece iPhone 14 ve üstü modellerde kullanılabilecek. Ses kayıtlarını yazıya dökebilen Notlar özelliği ise iPhone 12 ve üstü bir iPhone’a ihtiyaç duyacak. Göz hareketleriyle iPhone’ların kontrol edilmesine imkan tanıyan özellik için de iPhone 12 ve üstü bir iPhone zorunlu olacak. Ayrıca Türkiye’de kullanılamayacak iOS 18 özellikleri de bulunuyor. Örneğin yukarıda bahsettiğimiz uydu üzerinden mesaj gönderme özelliği Türkiye’de açık olmayacak. Mail uygulamasına getirilen yeni kategori sistemi ilk aşamada Türkiye’de kullanılamayacak. Safari’nin sayfaların anahtar bilgilerini gösteren ve sayfanın özetini yapan yeni özellikleri de ilk aşamada Türkiye’de kullanılamayacak. Apple Maps’e gelen topografik haritalar da Türkiye’nin desteklenmediği özellikler arasında yer alıyor. Aynı zamanda telefon uygulamasına eklenen ve gelen çağrıların kaydedilerek yazıya dökülmesini sağlayan özellik de ilk aşamada Türkiye’de çalışmayacak yeni iOS 18 özellikleri arasında yer alıyor. iOS 18’in denetim merkezi ve ana ekran için hazırlanan yeni kişiselleştirme/özelleştirme özellikleri ise iOS 18’e geçirilen tüm iPhone’larda olacak. Bu iPhone’lar tam olarak şunlar olacak:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro, iPhone 15 Pro Max, iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max, iPhone 13, iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max, iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR, iPhone SE (2. nesil) ve iPhone SE (3. nesil).”

Apple’ın iOS 18 için geçtiği özet şöyle: Apple, daha fazla özelleştirme seçeneğine, Fotoğraflar uygulamasının tasarımında bugüne kadar yapılan en büyük değişikliğe, kullanıcıların Mail uygulamasında gelen kutusunu yönetmelerini sağlayan yeni yollara, Uydu üzerinden Mesajlar özelliğine ve çok daha fazlasına yer veren çok kapsamlı iOS 18’in ön tanıtımını yaptı.

Kullanıcılar Ana Ekran’daki tüm boş alanlarda uygulamaları ve araç takımlarını düzenleyebilecek, Kilit Ekranı’nın altındaki düğmeleri özelleştirebilecek ve Denetim Merkezi’nde daha fazla denetime hızlıca erişebilecek. Fotoğraf arşivleri, Fotoğraflar uygulamasında yeni, tek bir görünümde otomatik olarak düzenleniyor ve yeni yardımcı koleksiyonlar, favorilere kolayca erişmenizi sağlıyor.

Mail uygulaması, aygıt içi akıllı teknolojileri kullanarak mail’leri kategorilere ayırıyor ve gelen kutusunu sadeleştiriyor. iMessage uygulamasına ise yeni metin efektleri geliyor. iPhone’da mevcut olan uydu özellikleriyle aynı çığır açıcı teknolojiden alınan güçle kullanıcılar şimdi hücresel bağlantı veya Wi-Fi bağlantısı olmadığında Mesajlar uygulamasıyla uydu üzerinden iletişim kurabiliyor.”

“iOS 18’i kullanıma sunmaktan heyecan duyuyoruz. Bu sürüm, yeni özelleştirme olanakları ve özellikleri, yeniden tasarlanmış bir Fotoğraflar uygulaması ve bağlantıda kalmanın inanılmaz güçlü yollarını sunan Mesajlar uygulaması gibi muhteşem özellikler içeren büyük bir yazılım güncellemesi. iOS 18 herkesin işine yarayacak özelliklerle dolu.” diyen Apple’ın Yazılım Mühendisliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Craig Federighi sözlerine şöyle devam ediyor:

“Bu sürüm aynı zamanda, gizliliği esas alarak iPhone deneyimini dönüştürecek kullanıcı dostu, güçlü ve anında fayda sunan deneyimler yaşatan Apple Intelligence ile son derece heyecan verici yeni bir kişiye özel akıllı teknoloji çağının başlangıcını da temsil ediyor. Kullanıcılarımızın bu yenilikleri denemesi için sabırsızlanıyoruz.”

iOS 18 yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli